Pokój, gościnność, przyjaźń. W Białymstoku powstał nowy mural

2023.06.11 11:01
Nowym muralem pochwalił się wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki. Powstał on na starym budynku gospodarczym przy Szkole Podstawowej nr 20 w Białymstoku.
Pokój, gościnność, przyjaźń. W Białymstoku powstał nowy mural
Fot: Rafał Rudnicki / FB

W Białymstoku, na starym budynku gospodarczym przy ul. Leśnej, nieco na uboczu, powstał nowy mural. To niezwykle wartościowe dzieło sztuki zostało stworzone przez polskich, białoruskich i ukraińskich uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku, nadając mu wyjątkowy charakter wielokulturowy.

Na malowidle możemy podziwiać trzy imponujące koguty, a obok nich umieszczono trzy słowa w językach ukraińskim, polskim i białoruskim: "pokój", "gościnność" i "przyjaźń". Te wyrażające wartości są nie tylko uniwersalne, ale mają również szczególne znaczenie dla społeczności wielokulturowej Białegostoku.

Mural ten stanowi doskonały przykład, jak sztuka może łączyć różne narodowości i kultury. Jest on również wyrazem troski i zaangażowania młodych ludzi, którzy włączyli się w tworzenie tego dzieła, wskazując na potrzebę budowania mostów porozumienia i wzajemnego szacunku. Nowe dzieło sztuki nie tylko ozdabia przestrzeń miasta, ale także przypomina nam o naszych wspólnych wartościach i sile, która kryje się w wielokulturowym dziedzictwie Białegostoku.

Ten mural jest także wyrazem solidarności uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku z obywatelami państw, gdzie wojna lub reżim nie pozwalają na rozwój i spokojne życie. Powstał w ramach projektu "Namalujmy lepszy świat", który szkoła realizuje we współpracy z Fundacją Otwartej Edukacji przy wsparciu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ta inicjatywa jest przejawem silnego przekonania, że sztuka i edukacja mają moc zmieniania świata na lepsze, a w tym przypadku, mural jest wyrazem nadziei na pokój, gościnność i przyjaźń nie tylko w Białymstoku, ale również na całym świecie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1682 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39