Pola Nadziei. Finałowa kwesta już w ten weekend

2023.04.19 17:09
Już niebawem w Podlaskiem odbędzie się finałowa kwesta Pól Nadziei. W środę (19.04) przedstawiciele Fundacji "Pomóż Im" opowiedzieli o szczegółach akcji.
Pola Nadziei. Finałowa kwesta już w ten weekend
Fot: Malwina Witkowska

Przed nami finałowa kwesta

Pola Nadziei to ogólnopolska kampania mająca na celu zbieranie środków na hospicja. W województwie podlaskim prowadzi ją Fundacja "Pomóż Im". Jej bardzo istotną częścią jest edukacja na temat osób ciężko chorych i możliwości ich wsparcia, nie tylko finansowego.

- W tym roku podczas 13. edycji mamy aż 108 uczestników, co niezmiernie nas cieszy, bo jest dużo organizacji, szkół, grup, zaangażowanych w akcję, która ma na celu wspieranie hospicjów oraz szerzenie idei wolontariatu - oznajmił dr Eryk Latoch, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im" i lekarz białostockiego Hospicjum dla dzieci.

Wolontariusze będą zbierać środki na dziecięce hospicjum w najbliższy weekend. W piątek (21.04) kwesta odbędzie się w Łapach, a w sobotę (22.04) w Białymstoku w sklepach PSS Społem oraz w galeriach handlowych: Alfa, Biała, Jurowiecka i dwóch galeriach Auchan. Pieniądze będą zbierane także w galerii Veneda w Łomży, a także w Bielsku Podlaskim i Ogrodniczkach.

W niedzielę (23.04) kwesta odbędzie się w parku Planty i centrum Białegostoku, gdzie pojawią się m.in. aktorzy, mister i miss Podlasia, grupy rekonstrukcyjne. Wolontariusze będą zbierać fundusze także w takich miejscowościach jak: Rutki-Kossaki, Karakule, Supraśl, Jaświły, Brzozowa, Pisz.

- Są też oddolne inicjatywy, które same się organizują i zrobią kwestę w innych terminach, dla nich bardziej dogodnych - przekazał Miłosz Karbowski z Fundacji "Pomóż Im".

Zebrano już 56 tys. zł

Fundacja w ramach akcji przeprowadziła już szereg akcji, w tym m.in. zbiórkę przy parafiach prawosławnych, gdzie udało się zebrać rekordową kwotę 24 tys. zł przy jednorazowej kweście.

- Kwestę udało nam się przeprowadzić miesiąc temu. Jeżeli chodzi o zaangażowanie wolontariuszy było ono ogromne. Bardzo cieszy mnie to, że zanim powiedziałam, że będzie zbiórka, wolontariusze sami dopytywali i się zgłaszali, co było bardzo budujące. Pomimo że mamy niełatwy czas, to jednak wolontariusze chcą pomagać, a nawet powiem, że z roku na rok chętniej uczestniczą w kwestach - stwierdziła Natalia Aleksiejuk, wolontariuszka Fundacji "Pomóż Im".

Natalia wolontariuszką jest od 7 lat, chociaż, jak sama twierdzi, nie sądziła, że "wkręci się w to aż tak bardzo". - To satysfakcjonujące, że mogę dawać radość innym, ale i sama czerpię z tego radość. Zachęcam szczerze każdego do pomocy, jest to niesamowite przeżycie - powiedziała Natalia.

Fundacja przeprowadziła również lekcje w szkołach, gdzie promowała ideę wolontariatu oraz rozmawiała z uczniami o tym, dlaczego pomoc drugiemu człowiekowi jest tak ważna. Ponadto fundacja przeprowadziła pogawędki w przedszkolach, gdzie każde dziecko otrzymało kolorowankę, która opowiadała historię o pomaganiu. W taki sposób fundacja stara się zaszczepić w najmłodszych chęć noszenia pomocy. Co więcej, w wielu jednostkach dydaktycznych prowadzone były m.in. kiermasze, zbiórki materiałów higienicznych.

- Na tym etapie udało się nam uzbierać już ok. 56 tys. zł. W zeszłym roku było 135 tys. zł, więc mamy nadzieję, że chociaż trochę uda nam się zbliżyć do tej kwoty. Potrzeby z roku na rok są coraz większe - poinformował dr Eryk Latoch.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1755 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39