Polacy i Czesi o sobie w komiksie

2009.12.01 00:00
"W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie" - tak zatytułowana jest wystawa komiksu, której wernisaż odbędzie się we czwartek, 3 grudnia o godz. 19 w Famie. Organizowana jest ona w ramach festiwalu żubrOFFka.

Projekt "W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie" zrealizowała CENTRALA (CENTRALA Central Europe Comics Art). W jego ramach odbył się konkurs na reportaż komiksowy oraz eseje komiksowe 9 artystów z Polski i Czech. Tematem głównym było wzajemne postrzeganie się obu narodów. Oba typy prac to realistyczne lub metaforyczne historie odbiegające lub "przerabiające" utarte stereotypy polsko-czeskie. Wątki ze wspólnej historii, podejmujące odmienności bądź podobieństwa doświadczenia historycznego. Współczesne doświadczenia i wizerunki sąsiednich społeczeństw, kultury, języka. Ciekawym zjawiskiem są też historie oparte na własnych doświadczeniach z pobytów w sąsiednim kraju. W ramach serii wydawniczej Biblioteka Centrali, ukazał się także katalog do tego projektu.
Gośćmi wernisażu będą Michał Słomka - Centrala oraz Tomasz Niewiadomski - jeden z realizatorów projektu. Wystawę będzie można oglądać do 17 grudnia.

Więcej:
IV Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych żubrOFFka

andy

1151 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39