Polej, oblej, przelej! [FELIETON, WIDEO]

2014.09.08 00:00
"Nominuję Kasię, Staszka i Waldka – macie 24 godziny albo sprzątacie moją piwnicę..."
Polej, oblej, przelej! [FELIETON, WIDEO]
Fot: youtube.com

Miliony celebrytów na całym świecie wspierają wielkie dzieło pomocy osobom chorym. Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie słyszał o stwardnieniu bocznym zanikowym – nie mówiąc nawet o tym, jak cierpią osoby chore i jak można pomóc. Dziś cały świat staje w lodowatym prysznicu, jednocześnie przelewając grube miliony dolarów. A u nas?

Moda na Ice Bucket Challenge przyszła do Polski. Właściwie to już zaraz wychodzi, bo na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które nie polały się wodą. Chyba tylko nocny stróż z magazynu na Handlowej i żul spod Biedronki nie zamieścili filmiku na fejsie – pewnie im akurat komórki padły.

Można by pomyśleć, że ilość lajków i odsłon generuje te miliony. Nominacja za nominacją, wiadro za wiadrem, cała Polska tonie w morzu wody z lodem. Czasem, bardzo sporadycznie, oprócz nazwy zabawy wiąże się to z przelewem środków pieniężnych.

Śmieszno-straszne są filmiki pod tytułem "nominuję Kasię, Staszka i Waldka – macie 24 godziny albo sprzątacie moją piwnicę". Albo "masz się oblać albo wypić litr oleju z pestek winogron". Dobroczynność i akcja charytatywna pełną gębą. Tylko u nas można tak wypaczyć świetną akcję.

Nic dziwnego, że nagle pojawiają się głosy nawołujące do bojkotu tej zabawy. Pojawiają się obrazki dzieci z Afryki, którym tak brakuje wody obficie zużywanej przy eventach IBC. Albo te, na których osoba chora dziękuje wszystkim oblewającym się lodowatą cieczą za wsparcie. O kasie ani słowa.

Głupie. Jeżeli celebryta – człowiek znany, poważany i naśladowany, zwraca uwagę na mało znaną chorobę, której leczenie wymaga kasy – i robi to w sposób, którego nie da się nie zobaczyć – to jest mega decyzja. Z nieskrywaną przyjemnością ogląda się Shakirę czy Rihannę w strugach wody. No, może jeszcze Gatesa. Ale wiadomo, że za sekundę siądą do kompa i wykonają ten właściwy przelew.

A czy ciekawe jest to samo w wykonaniu Cześka z pierwszej klatki? Albo Jolki ze sklepu z odzieżą używaną? To tak, jakby zza tego tłumu celebrytów wyskakiwały i machały rękami jakieś anonimowe osoby krzycząc "Uuuhu! To jaaaa! Kaaazik! Twój znajomy! Patrz! Jestem moookry! Ty też się polej albo kupujesz dropsy całej klaasie!". Głupie.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy nie zostali jeszcze nominowani do tej zabawy. Całą trójkę.


Piotr Czubaty
24@bialystokonline.pl

1461 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39