Policjant mówił laweciarzowi, gdzie jest stłuczka. Brał za to pieniądze

2015.06.26 00:00
Do białostockiego sadu rejonowego trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi B. Policjant, otrzymując informację o kolizji, przekazywał ją najpierw laweciarzowi. Dostawał za to pieniądze.
Policjant mówił laweciarzowi, gdzie jest stłuczka. Brał za to pieniądze
Fot: KWP Białystok

W styczniu 2012 r. na jednej z białostockich stacji benzynowych spotkali się dawni znajomi: oskarżony policjant Wojciech B., który był dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz laweciarz Wojciech S. Mężczyźni rozmawiali o swojej pracy i podczas następnego spotkania doszło do porozumienia.

Układ był prosty: policjant na służbie miał dzwonić do Wojciecha S., zanim jeszcze wyśle patrol na miejsce i mówić, gdzie jest doszło do stłuczki, a ten wysyłał lawetę. Dzięki temu zajmujący się holowaniem aut mężczyzna był bezkonkurencyjny na rynku. W zamian za informacje, policjant otrzymywał pieniądze. Było to 50 zł za holowane auto. Jak wyliczyli śledczy, Wojciech S. dał Wojciechowi B. pieniądze co najmniej 17 razy na łączną kwotę minimum 5 tys. zł. Układ działał do października 2013 r.

Mężczyźni byli dobrze zakonspirowani. Dzwonili wyłącznie z telefonów na kartę, często zmieniając numery. Jak ustaliła prokuratura, laweciarz miał aż 25 telefonów i 45 różnych numerów, a do wymiany informacji doszło 500 razy.

Policjant na początku śledztwa przyznał się do winy, a później zmienił zdanie. Twierdzi, że przekazanie informacji to tylko koleżeńska przysługa, a pieniądze były pożyczane i zwracane. Wojciechowi S. grozi 10 lat pozbawienia wolności. Z kolei laweciarz chce dobrowolnie poddać się karze. Mężczyzna w porozumieniu z prokuratorem ustalił karę 2 lat więzienia z warunkowym zawieszeniem oraz grzywnę 6 tys. zł.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1334 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39