Polifonia bytów i galeria od kuchni. Arsenał otwiera dwie nowe wystawy

2023.03.30 16:04
W Arsenale w piątek (31.03) otwierają się dwie nowe wystawy: "Kiedy wypiły ją całą, ich włosy stały się trawą, palce falami, oczy zwierciadłami słońca, a pot śliną rzeki" oraz "Zmiana ekspozycji". Wystawy różne od siebie, ale jednak w pewnym sensie ze sobą rezonujące.
Polifonia bytów i galeria od kuchni. Arsenał otwiera dwie nowe wystawy
Fot: Anna Kulikowska

Polifonia bytów

Wystawa "Kiedy wypiły ją całą, ich włosy stały się trawą, palce falami, oczy zwierciadłami słońca, a pot śliną rzeki" w Galerii Arsenał jest prezentacją prac czeskiej artystki Marie Tučkovej we współpracy z Ig Świeściak. Wystawa jest przekrojem ostatnich realizacji i serii dzieł, które tworzy młoda artystka. Tučková pracuje z poezją, dźwiękiem i instalacją. Centrum tej wystawy jest praca "The Polyphonic Womb (Polifoniczne łono)", przygotowana z Ig Świeściak.

- Praca ta jest częścią dłuższej części, nad którą pracuje Marie. Jest też częścią jej pracy magisterskiej. Cały koncept The Polyphonic Womb odnosi się do łona, macicy, jako miejsca przestrzeni dźwiękowego rezonansu i przestrzeni rozchodzenia się dźwięków, też przeżywania świata poprzez fale dźwiękowe - opowiadał Tomek Pawłowski-Jarmołajew, kurator wystawy.

Na wystawie zobaczymy także video-performance, w którym Ig Świeściak performuje zapis improwizacji tanecznej. Iga oddaje w nim pewien rodzaj zmagania się z wewnętrznymi emocjami, a ścieżką dźwiękową jest piosenka Marie Tučkovej "The Polyphonic Womb". Video to ukazuje historię relacji matki z dzieckiem.

- Film jest zaprezentowany w konstrukcji z płótna, które sugeruje nieco łono, do którego się wchodzi i intymnie odbiera to video i ruch Świeściak. Jest to rzecz, która wprowadza w świat wewnętrzny, w świat przeżyć wewnętrznych i inny sposób przeżywania relacji ze światem zewnętrznym i naturą - podkreślał Tomek. - Inne prace, które pokazujemy są to prace wykonane techniką szydełkową. Są to tkaniny przypominające drzewa - waginy, formę zainspirowaną pisarstwem ekofeministycznym i science-fiction. Poprzez fikcję przedstawia alternatywne scenariusze, powołuje światy, w których relacje organizmów i ludzi, przyrody nie opierają się na eksploatacji, tylko harmonii i równowadze. Byty pozaludzkie, jak rzeki, drzewa, góry są upodmiotowione i są źródłem mądrości.

Marie Tučkova w swojej twórczości posługuje się głównie poetyckimi i medytacyjnymi, a nawet rytualnymi formami, które rozwija i łączy ze śpiewem polifonicznym.

- Ostatnie miejsce na wystawie, jest miejscem wręcz sakralnym, do słuchania jej polifonicznych pieśni. Jest to pięciokanałowa instalacja, w której Marie sampluje swój głos, osiągając polifoniczną harmonię - dodał Pawłowski-Jarmołajew. - Marie zaprasza odbiorców do uważnego słuchania polifonicznych głosów. Ta polifonia łączy także te poza ludzkie byty. Wszystko współgra i ze sobą rezonuje.

Jak mówi kurator wystawy, Marie zaprasza do pewnej medytacji, która przybiera nawet pewną formę religijną.

Inna perspektywa wystaw

Współautorem drugiej wystawy "Zmiana ekspozycji" jest Bartek Buczek, artysta i montażysta wystaw z Krakowa oraz dział techniczny Galerii Arsenał.

- Wystawa jest instalacją, która ma przypominać moment zmiany wystaw, moment zmiany ekspozycji, do którego publiczność zazwyczaj nie ma dostępu. Jest ten czas, gdy galerie są zamknięte, bowiem trwają prace montażowe. Ten czas też się rządzi swoimi prawami i ma swoją specyfikę. Na wystawie znajdują się różne prace i realizacje Bartka, który jest malarzem, jednak od kilku lat nie maluje ani nie wykonuje stricte prac artystycznych - powiedział kurator wystawy, Tomek Pawłowski-Jarmołajew.

Na wystawie będzie można obejrzeć obiekty i postumenty, które Buczek realizował w ramach aranżacji wystaw. Są tutaj także rysunki techniczne, materiały i artefakty z archiwum technicznego Galerii Arsenał.

- Zwykle to wszystko w takim montażowym zgiełku się pojawia. Całościowo jest to opowieść, która odsłania kulisy pracy montażystów. A ta praca wiąże się z dużą kreatywną inwencją - zaznaczył Tomek. - Pracy działu technicznego ludzie raczej nie widzą, trzeba zwykle zamaskować ślady po tej fizycznej pracy, jest to jednak bardzo ważna część w łańcuchu sztuki. Wystawa ta odsłania kulisy tej pracy.

- Otrzymałem wykształcenie artystyczne, jestem malarzem z wykształcenia. Zajmowałem się sztuką jako artysta, dalej się nią zajmuję, ale od dłuższego czasu na pierwszy plan wyszła praca technicznego. Jest to dużo bardziej satysfakcjonujące i z tą wystawą razem z Tomkiem, postanowiliśmy rzucić światło na pracę zespołów technicznych. "Zmiana ekspozycji" jest terminem z życia galerii, ponadto "zmiana ekspozycji" to także termin z fotografii, związany z rzuceniem innego światła - mówił Bartek Buczek.

Na wystawie pojawiają się dosłowne rozwiązania, są też elementy niedokończenia, inscenizacje pracy, wyrastające z doświadczenia.

- Zakres pracy działu technicznego nie jest zbyt eksponowany. Przez tę wystawę chcemy też dowartościować zespół techniczny - powiedział Buczek.

W ramach wystawy "Zmiana ekspozycji" zostanie zorganizowane pierwsze sympozjum techniczne, czyli zjazd, w którym mają wziąć udział pracownicy techniczni, montażyści różnych instytucji. Odbędzie się także memoriał Jarosława Trojana - wieloletniego pracownika działu technicznego Galerii Arsenał. Cała wystawa jest dedykowana pamięci Trojana.

Wernisaż dwóch wystaw odbędzie się w piątek (31.03), o godz. 18:00.

Szczegóły wystawy "Kiedy wypiły ją całą, ich włosy stały się trawą, palce falami, oczy zwierciadłami słońca, a pot śliną rzeki".

O wystawie "Zmiana ekspozycji"

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39