Politechnika Białostocka królestwem grzybów. Otrzymała 11 tys. okazów fungarium

2023.12.14 11:11
Do Centrum Naukowo-Badawczego Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce trafiło ponad 11 tys. okazów fungarium. To cenne zbiory.
Politechnika Białostocka królestwem grzybów. Otrzymała 11 tys. okazów fungarium
Fot: PB/D. Piekut

Marek Wołkowycki przekazał największej uczelni technicznej w regionie liczące ponad  11 tys. okazów grzybów prywatnego fungarium pozyskanych zarówno w Polsce, jak i w innych rejonach świata.

– Pracownicy naukowi Instytutu Nauk leśnych Politechniki Białostockiej mają na swoich kontach ogromną liczbę znaczących osiągnięć. Należą do nich również wyniki badań nad właściwościami i możliwościami zastosowania grzybów. Są one podstawą nie tylko przygotowania publikacji oraz licznych wniosków projektowych, a także patentów, ale to też przede wszystkim podstawa współpracy z uczelniami regionalnymi  – przede wszystkim Uniwersytetem  Medycznym w Białymstoku, a także podstawa bardzo intensywnej i owocnej współpracy międzynarodowej - mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. 

Przekazane fungarium zawiera zbiory z całego świata, m.in. z Argentyny, Panamy, Brazylii, Gwatemali, Belize, Ekwadoru, czy Indii. Zasoby w dużej mierze pochodzą też z północno-wschodniej Polski, w tym przede wszystkim z Puszczy Białowieskiej. 

– Ta kolekcja zawiera już ponad pięć tysięcy grzybów mikroskopowych, których nie widać gołym okiem oraz już prawie siedem tysięcy grzybów makroskopowych. Kolekcja na początku funkcjonowała na zasadzie zbiorów z Puszczy Białowieskiej, miała dokumentować jej bioróżnorodność. Później zaczęło się to rozszerzać na zasadzie śniegowej kuli, która schodzi z góry. Najpierw poszerzyłem kolekcję o teren całej Polski, a teraz w kolekcji znajdują się zbiory z różnych części świata – wyjaśnia Marek Wołkowycki, starszy specjalista naukowo-techniczny, pracownik Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

W Polsce są tylko dwa takie zbiory

Należy podkreślić, że podarowane uczelni fungarium to jedyna zarejestrowana kolekcja grzybów w północno-wschodniej części Polski i zaledwie jedna z dwóch w całym kraju.

Takie zbiory są bardzo ważne pod kątem realizowania wielu badań. Politechnika może się spodziewać, że będzie chciało je zobaczyć wielu nie tylko polskich, ale i zagranicznych studentów, czy doktorantów. O to, by dowiedzieli się o kolekcji, zadbał dr inż. Yauheni Yurchanka z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu.

- Im więcej mamy okazów z różnych krajów na świecie, tym szerszą współpracę naukową możemy nawiązać, wspólnie pisać choćby artykuły do prestiżowych czasopism naukowych. Wpisanie fungarium międzynarodowego rejestru kolekcji zielnikowych spełniających kryteria naukowe, prowadzonego przez New York Botanical Garden zwiększa możliwości naszej współpracy międzynarodowej i to znakomita promocja potencjału Politechniki Białostockiej - tłumaczy Yurchanka.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

838 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39