Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z kolejną firmą. Będą praktyki i staże

2023.02.22 13:50
Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z firmą Biameditek Sp. z o.o. Dzięki temu studenci będą mogli liczyć na praktyki, staże i wspólne projekty badawczo-rozwojowe.
Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z kolejną firmą. Będą praktyki i staże
Fot: J. Doroszkiewicz/PB

Politechnika Białostocka będzie współpracowała z firmą Biameditek Sp. z o.o., która zajmuje się sprzedażą i profesjonalnym serwisem sprzętu medycznego. Dzięki porozumieniu studenci będą mogli liczyć na praktyki, staże i wspólne projekty. Przedstawiciele firmy poprowadzą zajęcia dla studentów IV semestru inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

- Porozumienie jest pewną umową ramową dotyczącą zarówno współpracy dydaktycznej, a więc są to formy kształcenia zarówno przez przedstawicieli firmy, czy prowadzenie zajęć dydaktycznych w naszej uczelni, jak również staże, praktyki i wizyty studyjne naszych studentów – informuje dr hab. inż. Mirosław Świercz, prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. - Kolejnym etapem są prace dyplomowe, które nasi studenci będą realizować na tematy zgłoszone przez firmę z udziałem jako konsultantów pracowników firmy z wykorzystaniem infrastruktury zarówno uczelni, jak i firmy. W planach są tematy podejmowane przez koło naukowe związane z zakresem działalności firmy. W dalszych planach mogłyby to być tematy rozpraw doktorskich. Kolejnym etapem współdziałania będą projekty o charakterze badawczo-rozwojowym, prace o charakterze wdrożeniowych, być może aplikowanie o fundusze ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy też środków unijnych.

Co ciekawe, dyrektorem zarządzającym firmy Biameditek Sp. z o.o. jest Mariusz Tyszkiewicz - absolwent kierunku Automatyka i metrologia Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

- Jesteśmy spadkobiercami firmy Biazet, która wcześniej produkowała w Białymstoku kardiomonitory i defibrylatory – przypomina Tyszkiewicz. - W tej chwili jesteśmy również liderem rynku kardiomonitorów, respiratorów i aparatów do znieczulenia. Również wyposażamy szpitale w inny sprzęt, który jest potrzebny do leczenia pacjentów w Polsce.

Firma przez cały czas szuka nowych pracowników wśród studentów i absolwentów uczelni.

- Aktywnie prowadzimy rekrutację do działu serwisu – informuje Tyszkiewicz. – Wydedukowaliśmy, iż jest duża potrzeba, aby podnieść wiedzę praktyczną studentów związaną z tym, jak obsługiwać najnowocześniejsze technologie.

Zdaniem pracowników współpraca z taką firmą niesie mnóstwo korzyści dla studentów.

– Przeszliśmy od razu do konkretów, to znaczy włączyliśmy firmę Biameditek do procesu kształcenia na kierunku inżynieria biomedyczna. W semestrze letnim specjaliści praktycy z firmy będą prowadzić zajęcia z laboratorium Elektroniczna aparatura medyczna, więc studenci 6 semestru będą mieli zajęcia praktyczne z najlepszymi specjalistami i ze specjalistyczną aparaturą medyczną.

W planach jest uruchomienie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy studiów dualnych na kierunku inżynieria biomedyczna o dwóch profilach – ogólnoakademickim oraz ogólnopraktycznym.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

984 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39