Polonez na Rynku Kościuszki odtańczony. Studniówka miejska w Białymstoku [ZDJĘCIA]

2024.01.18 11:58
Rynek Kościuszki w Białymstoku wypełnił się wczoraj (17.1) tegorocznymi maturzystami. Wspólnie z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim zatańczyli poloneza. To piętnasta taka studniówka w stolicy województwa podlaskiego.
Polonez na Rynku Kościuszki odtańczony. Studniówka miejska w Białymstoku [ZDJĘCIA]
Fot: Dawid Gromadzki (UM Białystok)
Rynek Kościuszki wypełnił się tegorocznymi maturzystami

W środę (17 stycznia) w sercu Białegostoku kilkadziesiąt par zatańczyło poloneza. Taniec poprowadził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, a towarzyszyła mu maturzystka Natalia Lewicka z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, która wcieliła się w rolę Izabeli Branickiej z Poniatowskich. Wszystkich uczestników balu powitał uczeń XI LO Jan Śleszyński, który wystąpił jako hetman Jan Klemens Branicki.

W miejskiej studniówce udział wzięli uczniowie z białostockich szkół ponadpodstawowych. Na Rynku Kościuszki można było podziwiać młodych ludzi ubranych w stroje odzwierciedlające charakter szkoły i symbolizujące patronów placówek.

– Przed wami bardzo ważny czas, wypełniony przygotowaniem do matury. Życzę, abyście wykorzystali go jak najlepiej, wspaniale zdali egzaminy maturalne, a potem dostali się na wymarzone studia – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Już po raz piętnasty

Tradycja wspólnego poloneza na Rynku Kościuszki w Białymstoku ma już piętnaście lat. To wydarzenie inauguruje bale studniówkowe białostockich maturzystów. A studniówka poprzedza rozpoczynające się w maju matury. W balu biorą udział uczniowie klas maturalnych oraz zaproszeni przez nich nauczyciele i rodzice. Wspólna zabawa to symboliczne podziękowanie za trud włożony w przygotowanie młodzieży do majowego egzaminu.

Zgodnie z tradycją pierwszym tańcem na studniówce jest polonez. Na dworach królów polskich był on elementem ceremoniału. Obecnie tańczony jest na rozpoczęcie balów dla podkreślenia ich uroczystego charakteru.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

981 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39