Polska uczy się od Francji technologii jądrowej

2012.11.16 00:00
Francja jest krajem o najwyższym na świecie udziale energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej oraz największym na świecie eksporterem energii elektrycznej, działa tam 58 reaktorów energetycznych. Polska ma zamiar korzystać z francuskich doświadczeń.
Polska uczy się od Francji technologii jądrowej
Fot: sxc.hu
Elektrownia atomowa

Decyzja o zaangażowaniu w przemysł jądrowy została podjęta po kryzysie naftowym w początku lat 70. W wyniku obowiązującej do dziś strategii uniezależniania się od zewnętrznych źródeł energii we Francji powstał cały sektor gospodarki, obejmujący przemysł górniczy i przetwórczy rud uranu, budowę i eksploatację elektrowni jądrowych, przeróbkę i ponowne wykorzystanie na największą na świecie skalę wypalonego paliwa jądrowego. Utrzymanie tego sektora, zapewniającego setki tysięcy miejsc pracy, jest uznawane za rację stanu przez wszystkie poważne siły polityczne we Francji.

Koszt energii elektrycznej produkowanej we francuskich elektrowniach jądrowych jest jednym z najniższych w Europie - 54 euro za MW (z uwzględnieniem wydatków na: budowę reaktorów, eksploatację, zakup paliwa, rozbiórkę, zarządzanie odpadami), dla porównania 1 MWh z węgla kosztuje tam 67 euro, z gazu - 69 euro, z farm wiatrowych na morzu 102 euro, a z ogniw fotowoltaicznych - ponad 150 euro.

Francja obecnie buduje swoje reaktory generacji III+, które powstają m.in. we Flamanville w Normandii, w Olkiluoto w Finlandii i w Taishan w Chinach. W przygotowaniu jest budowa kolejnego w Penly na północy kraju. Kontrolowane przez państwo koncerny Areva i EDF to odpowiednio największa na świecie firma sektora nuklearnego i największy operator elektrowni jądrowych. Francja posiada również szerokie zaplecze badawczo-rozwojowe, m.in. pracuje nad kilkoma różnymi projektami reaktorów IV generacji oraz przygotowuje budowę geologicznego składowiska odpadów radioaktywnych.

W 2009 r. polskie Ministerstwo Gospodarki zawarło z francuską Komisją Energii Atomowej umowę na szkolenie polskich wykładowców. W jej ramach pracownicy polskich uczelni wyższych odbywają szkolenia we Francuskiej Międzynarodowej Agencji Jądrowej. Poznają tam m.in. zasady funkcjonowania zakładów wytwarzających systemy dla elektrowni jądrowych, paliwo jądrowe oraz eksploatacji reaktorów atomowych.

Ministerstwo prowadzi też kampanię informacyjno-edukacyjną Poznaj Atom, której celem jest przekazywanie Polakom rzetelnych informacji, zachęcanie ich, by dowiedzieli się więcej, a co za tym idzie zaangażowanie w dyskusję na temat przyszłości energetycznej naszego państwa. Badania instytutu Millward Brown SMG/KRC wskazują, że aż 60% respondentów ocenia swoją wiedzę w dziedzinie energetyki jądrowej zaledwie jako dostateczną lub niżej, zaś 94% chciałoby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1349 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39