Polska Wschodnia jest zagrożona. PiS: to potwierdzenie nagrań z taśm, rząd: to nieprawda

2014.07.29 00:00
Program operacyjny Polska Wschodnia, z którego nasze województwo otrzymało znaczny zastrzyk środków unijnych nie jest zagrożony. To odpowiedź ministerstwa infrastruktury na poniedziałkowe obawy podlaskich polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Polska Wschodnia jest zagrożona. PiS: to potwierdzenie nagrań z taśm, rząd: to nieprawda
Fot: PAIiIZ

Trwają negocjacje

"W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi Programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 informujemy, że Komisja Europejska już w maju wyraziła zgodę na dodatkowe wsparcie dla tego makroregionu w formie dedykowanego programu. Obecnie trwają negocjacje jego treści" - czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Jak informuje resort, 23 maja Komisja Europejska zatwierdziła Umowę Partnerstwa (określającą m.in. na co będą wydawane środki unijne), która przewiduje, że dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego powstanie specjalny program.

- Obecnie negocjujemy z Komisją Europejską szczegółowe zapisy Programu Polska Wschodnia 2014-2020. W dniach 22-23 lipca w Brukseli odbyła się pierwsza runda tych negocjacji. Przedstawiciele KE po raz kolejny potwierdzili, że nie kwestionują dodatkowego wsparcia dla Polski Wschodniej - zapewnia ministerstwo kierowane przez Elżbietę Bieńkowską.

W latach 2014-2020 Polska Wschodnia ma otrzymać znacznie więcej środków unijnych niż w perspektywie 2007-2013. Dla pięciu województw, w tym Podlaskiego, będzie to 10,65 mld euro – 2 mld euro z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i 8,65 mld euro z regionalnych programów operacyjnych (wcześniej łącznie 7,27 mld euro). Ponadto, wschodnie regiony będą mogły ubiegać się o wsparcie z krajowych programów operacyjnych: Infrastruktura i Środowisko; Inteligentny Rozwój; Wiedza, Edukacja, Rozwój i programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Budowanie faktów medialnych

Do sprawy odniósł się też przewodniczący podlaskiej Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz:
- Program Polski Wschodniej będzie realizowany w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Kontynuacja tego programu to jeden z niezmiennych postulatów polskiego rządu, zaakceptowany przez Komisję Europejską - zapewniał. - Opinia wyrażona przez podlaski PiS jest wyłącznie próbą budowania faktów medialnych, nieprawdziwych i naruszających spokój mieszkańców pięciu województw Polski Wschodniej - nie przebierał w słowach Tyszkiewicz.

"Ch** tam z tą Polską Wschodnią"

W poniedziałek posłowie Krzysztof Jurgiel, Dariusz Piontkowski i Jacek Bogucki z PiS poinformowali o złożeniu interpelacji ws. Polski Wschodniej. Ich zdaniem istnieją doniesienia, że Komisja Europejska zaleca rezygnację z realizacji programu lub ograniczenie zakresu jego wsparcia.

M.in. na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych białostockiego PiS-u znalazł się wpis, że potwierdzają się słowa z nagrań taśmowych, na których minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński zwraca się do prezesa PKN Orlen Jacka Krawca: "Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch** tam z tą Polską Wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie?"

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1238 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39