Pomnik na Cmentarzu Wojskowym wyremontowany

2015.10.05 00:00
Pomnik położony na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku został wyremontowany i odrestaurowany.
Pomnik na Cmentarzu Wojskowym wyremontowany
Fot: UM Białystok

Prace remontowe najpierw objęły wyrównanie podłoża pomnika. Potem wypełniono ubytki, powierzchnia monumentu została zaimpregnowana i pomalowana. Dodatkowo wykonano i zamontowano inskrypcję krzyża Orderu Virtuti Militari z metalu. Krzyż ma 80 cm wysokości. Z metalu wykonano również nowy napis "Cześć Poległym" z 18-centrymetrowych liter.

Koszt renowacji monumentu na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku to 105 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie (100 tys. zł) i ze środków Wojewody Podlaskiego (5 tys. zł).

Pomnik Żołnierzy Polskich ma prostą, ale czytelną formę. Jest to czworoboczny słup, zwężający się ku górze, na każdym jego boku umieszczono krzyże. Monument wyznacza centralny punkt cmentarza, swoją wielkością podkreślając ważność tego miejsca.

Pomnik ku pamięci wszystkich nieznanych bohaterów walki o niepodległość znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Cmentarz powstał na początku 1920 roku, a pomnik postawiono 12 lat później – 10 listopada 1932 r. Został on zaprojektowany przez architekta Jarosława Giryna.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1487 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39