Ponad 150 tys. zł dofinansowania. Tyle otrzyma przegląd teatralny w Białymstoku

2024.03.20 12:29
Jesienią tego roku odbędzie się już ósma edycja festiwalu "Kierunek Wschód". Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na jego realizację.
Ponad 150 tys. zł dofinansowania. Tyle otrzyma przegląd teatralny w Białymstoku
Fot: Bartek Warzecha/Teatr Dramatyczny w Białymstoku

"Kierunek Wschód" to międzynarodowy przegląd teatralny, który odbywa się od 2017 roku. W jego ramach prezentowane są spektakle głównie zespołów teatralnych zza wschodniej granicy Polski. Podczas ubiegłorocznej edycji na festiwalowych scenach wystąpili artyści z Armenii, Macedonii Północnej, Ukrainy, Litwy, a także niezależni artyści z Białorusi. Łącznie zaprezentowano osiem przedstawień teatralnych, poruszających zarówno ważne tematy historyczne, jak i współczesne.

Tegoroczna edycja festiwalu została zaplanowana na początek października. Podobnie jak w poprzednich latach, widzowie oprócz spektakli będą mieć możliwość uczestnictwa w spotkaniach z artystami. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ósmą edycję projektu wsparcie finansowe w wysokości 154 000 zł z programu "Teatr".

- "Kierunek Wschód" stał się już wizytówką Teatru Dramatycznego. Cieszymy się, że przegląd ponownie otrzymał dofinansowanie i będziemy mogli zaprosić do Białegostoku naszych teatralnych przyjaciół zza granicy. Program tegorocznej edycji zaprezentujemy wczesną jesienią, ale już dziś możemy zdradzić, że swoje spektakle na pewno zaprezentują artyści z Ukrainy oraz niezależni aktorzy z Białorusi, którzy wciąż potrzebują naszego wsparcia – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

Przegląd teatralny "Kierunek Wschód" to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Białegostoku i województwa podlaskiego.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1305 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39