Ponad 20 osób chorych na świńską grypę

2016.04.01 16:46
Obecnie na świńską grypę na Podlasiu zachorowało już ponad 20 osób.
Ponad 20 osób chorych na świńską grypę
Fot: Justyna Fiedoruk

- Na dzień dzisiejszy mamy 24 potwierdzone przypadki zachorowań na wirusa A/H1N1, 7 przypadków wirusa typu B i jeden przypadek typu A – informuje Lucyna Jadaluk, kierownik oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

4 osoby, u których zdiagnozowano świńską grypę, przebywają w szpitalu, z czego 3 z nich są w stanie ciężkim.

Dotychczas z powodu wirusa A/H1N1 w województwie podlaskim zmarło 5 osób (więcej: Nie żyje kolejna osoba. Świńska grypa coraz groźniejsza).

- Na szczęście zauważamy coraz mniej podejrzeń zachorowań. Od kilku tygodni jest tendencja spadkowa, więc sytuacja powoli wraca do normy – dodaje Jadaluk.

Jeden z naszych czytelników powiedział nam, że w białostockim szpitalu podejrzewano u ciężarnej kobiety świńską grypę. Był oburzony, że pomimo to przez kilka dni znajdowała się ona na sali z innymi pacjentami, których ewentualnie mogła zarażać.

Jak sprawdziliśmy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, badania wykazały, że kobieta jest na szczęście zdrowa. Jeszcze w piątek ma opuścić placówkę.

Specjaliści apelują, by osoby, u których istnieje podejrzenie zachorowania na grypę, nie lekceważyli choroby i udali się do lekarza pierwszego kontaktu. Wirus A/H1N1 objawia się bardzo podobnie jak zwykła grypa (m.in. gorączką, bólem głowy). Zaniedbana choroba może nieść ze sobą jednak znacznie poważniejsze konsekwencje.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1034 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39