Ponad 23 tys. zł dla młodych naukowców. Przyznano stypendia Odkrywców Diamentów

2016.06.27 12:21
Kapituła Programu Odkrywcy Talentów po raz kolejny przyznała stypendia młodym ludziom z województwa podlaskiego. Wśród nich są m.in. studenci Politechniki Białostockiej i uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych.
Ponad 23 tys. zł dla młodych naukowców. Przyznano stypendia Odkrywców Diamentów
Fot: Kasia Cichoń / Politechnika Białostocka

Celem Odkrywców Diamentów jest umożliwienie i ułatwienie młodym ludziom z województwa podlaskiego zaprezentowania swoich umiejętności w świecie z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, designu, matematyki oraz zarządzania. Realizację innowacyjnych projektów ułatwiają stypendia przyznawane uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osobom, które wybierają studia na Politechnice Białostockiej.

W czwartek (23.06) kapituła programu, którą tworzy PB oraz 13 podlaskich przedsiębiorców, zdecydowała o przedłużeniu stypendium Petrosowi Psyllosowi, studentowi II roku Wydziału Informatyki PB. Jego projekt MATIA, czyli system wspomagający osoby niewidome i słabo widzące, w ciągu ostatnich kilku miesięcy zdobył wiele nagród, m.in. Złoty Medal i nagrodę główną francuskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia, Złoty Medal 115. Światowych Targów Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu oraz Złoty Medal targów INPEX w USA. Petros z zespołem PSYLLOSOFT zakwalifikował się także do światowych finałów Imagine Cup 2016 w Seattle.

Ponadto kapituła rozpatrzyła 14 wniosków, z których wybrała cztery najbardziej innowacyjne. Dofinansowanie otrzymają Młodzi Innowatorzy Elektryka, 3LOgic, CYBORGIM III oraz Episilon. W sumie zespoły uczniowskie otrzymają aż 23 700 zł.

Młodzi Innowatorzy Elektryka z Zespołu Szkół Elektrycznych za ubiegłoroczne dofinansowanie zbudowali pomoc dydaktyczną do pracowni komputerowej oraz maszynę do szycia przystosowaną dla osób z niepełnosprawnością nóg. Kolejne stypendium pozwoli im ulepszyć projekt oraz poprawić jego konstrukcję.

W skład zespołu 3LOgic wchodzą uczniowie z drużyn Team A, Team B oraz Robogim 13, które we wrześniu 2015 r. otrzymały dofinansowania na budowę robotów. Teraz, jako jeden zespół, zbudują kolejne roboty i wystartują w zawodach.

Duet Episilon tworzą uczeń ZSE oraz student PB, którzy zaprojektują urządzenie do kontrolowania silników elektrycznych. Natomiast CYBORGIM III to drużyna składająca się z pięciu uczniów z Gimnazjum nr 3 w Augustowie - budowniczych kroczącego robota, który rozpoznaje kolory.

Kolejne spotkanie kapituły Odkrywców Diamentów odbędzie się już w nowym roku szkolnym.

Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl

1190 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39