Ponad 3 miliardy wykorzystane z RPO. Tylko czy aż?

2019.04.03 07:32
Zaledwie 60% możliwych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 udało się wykorzystać w województwie podlaskim. To trzeci najgorszy wynik w kraju.
Ponad 3 miliardy wykorzystane z RPO. Tylko czy aż?
Fot: Marcin Nawrocki/Wrota Podlasia

Powoli do końca zbliża się obecna perspektywa unijna. Jeśli spojrzymy jednak na to, jak w naszym województwie środki w niej dostępne były wykorzystywane, to można mieć ambiwalentne odczucia. Bo z jednej strony rozdysponowano ponad 3 mld zł na różne cele, ale z drugiej to zaledwie 60% z możliwych do wykorzystania ponad 5 mld zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przypisanego na lata 2014-2020. To trzeci od końca wynik wśród województw. Gorsze pod tym względem są tylko województwa kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie.

Łącznie pieniądze do tej pory rozdysponowano na ponad 1,5 tys. projektów. Na co poszło najwięcej środków? Oczywiście na inwestycje związane z transportem – ponad 800 mln zł, z czego 130 mln zł wsparło rewitalizację dwóch linii kolejowych, istotnych zwłaszcza dla ruchu towarowego - odcinki Kuźnica Białostocka - Gieniusze oraz Bufałowo - Bufałowo Wschód.

634 mln zł trafiły natomiast na rozwój lokalnego biznesu, a konkretnie na inwestycje w nowe technologie, rozbudowę zaplecza produkcyjnego oraz prace badawczo-rozwojowe. Trzeci obszar to natomiast wsparcie gospodarki niskoemisyjnej.

Jeśli chodzi o to, która część województwa jest, póki co, największym beneficjentem Regionalnego Programu Operacyjnego, to zdecydowanie miasto Białystok, które łącznie skorzystało z ponad 590 mln zł. Oprócz stolicy województwa i otaczającego ją powiatu, unijne wsparcie najskuteczniej wykorzystały powiaty: białostocki, sokólski, hajnowski i siemiatycki.

Na drugim biegunie są Sejny, gdzie trafiło zaledwie 32 mln zł. Natomiast pojedyncze przedsięwzięcie z największym dofinansowaniem to przebudowa drogi Białystok – Supraśl wspartej prawie 200 mln zł.

Oczywiście te liczy mogą się jeszcze zmienić, rozpisywane są kolejne konkursy nakierowane na rozwój w różnych obszarach, w których do rozdania są naprawdę pokaźne kwoty.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1464 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39