Ponad milion złotych na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

2015.07.30 00:00
Samorządy lokalne otrzymają w tym roku z budżetu województwa podlaskiego ponad milion złotych na remonty i modernizację dróg dojazdowych do pól.
Ponad milion złotych na drogi dojazdowe do gruntów rolnych
Fot: JF

Zarząd województwa pod przewodnictwem marszałka Mieczysława Baszko przyjął uchwałę przyznającą dotacje na łączną kwotę 1 063 225 zł. Pieniądze otrzyma 29 samorządów. Z tych środków wybudowanych i zmodernizowanych zostanie około 33 km podlaskich dróg.

W czwartek (30.07) miało miejsce uroczyste podpisanie umów dotyczących dofinansowania z burmistrzami i wójtami poszczególnych gmin w naszym województwie.

- Dzisiaj po raz kolejny zostaną podpisane umowy na drogi dojazdowe do pól, są to drogi gminne. W tym roku środki są wyższe o 200 tys. zł niż rok temu. Gminy mogą otrzymać do 50% dofinansowania, średnie dofinansowanie wynosi jednak od 30 do 35% - informuje marszałek województwa Mieczysław Baszko. – Przyznawane kwoty wahają się od 35 do 80 tys. zł - dodaje.

Wszystkie gminy, które ubiegały się o wsparcie finansowe na drogi, otrzymały je. Są to różne kwoty, w zależności od planowanych w danej gminie inwestycji. Jedna gmina się wycofała, ponieważ nie miała własnych środków na modernizację, którą wcześniej planowała.

Marszałek przypomniał również, iż zmieniają się parametry dróg dojazdowych.
- To są drogi, które spełniają wszystkie aktualne wymagania. Mają 6,5 metra szerokości. Kiedyś były one 4-metrowe, później 4,5-metrowe. Sprzęt, który dziś porusza się po drogach, jest dużo większy, więc trzeba te wymagania spełniać - mówi Baszko.

Kilka miesięcy temu do Urzędu Marszałkowskiego wpłynął wniosek dotyczący utworzenia wojewódzkiego programu modernizacji dróg dojazdowych do pól. Mieczysław Baszko poinformował, iż jego realizacja będzie zależała od posiadanych funduszy. Zapewnił jednak, że w przyszłym roku ten temat zostanie ponownie poruszony.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1022 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39