Popularna szczepionka dla dziewczynek może być niebezpieczna

2013.04.17 00:00
Szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy, którą często zaleca się dziewczynkom w wieku 11-13 lat, może być niebezpieczna. Przeprowadzone dotychczas badania nie podają informacji o skutkach ubocznych przyjęcia szczepionki.
Popularna szczepionka dla dziewczynek może być niebezpieczna
Fot: sxc.hu

Testy bezpieczeństwa szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy przeprowadzono w grupie 800 dziewczynek. Badania objęły dzieci w wieku poniżej 13 roku życia. Uczestniczyły w nim dziewczynki w wieku 11–12 lat. Co ciekawe, na podstawie przeprowadzonych badań nie udowodniono skuteczności szczepionki w zapobieganiu rakowi szyjki macicy.

Wszystkie dotychczasowe dane na temat skuteczności i skutków ubocznych szczepionki przeciw HPV pochodzą jedynie od producentów szczepionek. Firmy często chcąc dobrze zareklamować swój produkt, nie mówią o skutkach ubocznych szczepienia czy dodatkowych informacjach. W oświadczeniu, które ma podpisać rodzic przed szczepieniem, decydując się na cykl zabiegów (trzy szczepienia), często nieświadomie zobowiązuje się do pokrycia pełnych kosztów szczepienia. Warto zwrócić uwagę na to, że nie ma tam zastrzeżenia chociażby o przerwaniu cyklu z uwagi na niepożądane reakcje poszczepienne. Tutaj odpowiedzialność zostaje przerzucona na rodzica.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

890 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39