Poruszające opowieści z cyklu "Muralove Bajki Pełne Dobra" są już dostępne

2023.03.03 16:49
Ekipa Up To Date Festival angażuje się w różne akcje, które mają na celu zapewnienie dobrostanu młodym osobom. W piątek (3.03) opublikowano "Muralove Bajki Pełne Dobra".
Poruszające opowieści z cyklu "Muralove Bajki Pełne Dobra" są już dostępne
Fot: Materiały prasowe

Wiosną ubiegłego roku ekipa festiwalu Up To Date postanowiła zmienić coś w Białymstoku. Po miesiącach pracy i przy wsparciu lokalnych firm i samorządu, fasadę UDSK ozdobił nowy mural, na którym pojawiły się ilustracje Anny Detner: Doktor Miś, Pszczółka, Krokodyl, Świnka, Lis, Hipopotam i Żabka. Miś zamiast słoneczka. Nowy mural na ścianie UDSK.

Każde z ukazanych zwierząt cierpi z powodu jakiejś choroby. Mural powstał w ramach akcji #dontworrybeyourself i miał zwrócić uwagę na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dzieci mogą pojawić się trudne doświadczenia związane ze szpitalem: rozłąka z rodzicami, wielomiesięczne terapie, operacje czy przyjmowanie leków.

Jednak akcja miała swój ciąg dalszy. Postanowiono pójść dalej i ożywić zwierzęta. Siedmiu autorów i autorek przyjęło zaproszenie festiwalu Up To Date i napisało bajki o każdym z nich. Każda porusza inny temat związany z pobytem w szpitalu. Marika Krajniewska, Tomasz Samojlik, Maciej Lasota, Barbara Supeł, Agnieszka Suchowierska, Celina Zubrycka i Malika Tomkiel napisali opowiadania ukazujące zupełnie inne oblicze szpitala. Poszukiwali odpowiedzi na pytania: Czy cierpiąca na raka Świnka może być szczęśliwa i zostać piratką? Kto powiedział, że jeżdżący na wózku Lisek nie będzie superwyścigówką? Czy kroplówka może zabierać w podróż do świata marzeń?

Siedem wyjątkowych historii, a w każdej nad losem zwierzęcych pacjentów czuwa Doktor Miś i Pielęgniarka Sowa. Do opublikowanych do tej pory bajek o Pszczole, Hipopotamie i Śwince dołączą cztery kolejne: Miś, Lisek, Żabka i Krokodylek.

- Niezwykle ważne jest, by o zdrowiu psychicznym i fizycznym mówić już od najmłodszych lat. Muralove Bajki Pełne Dobra mają pokazać, że nie warto się bać i należy rozmawiać na trudne tematy. To co robimy, to dopiero początek zmian, które należy zapoczątkować u siebie, w swoim domu. Dzięki bajkom dziecko może lepiej zrozumieć działanie szpitala i personelu medycznego - podkreśla Malika Tomkiel, autorka bajki o Lisku Tadziku i współkoordynatorka akcji z ramienia UTDF.

Baśniowe audiobooki traktują o problemach m.in. chemioterapii czy niepełnosprawności, oprócz czystej rozrywki, dzieci otrzymują możliwość zapoznania się z trudnymi tematami. "Muralove Bajki Pełne Dobra" to wspólny projekt festiwalu Up To Date, Wydawnictwa Papierowy Motyl oraz Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Muralove Bajki Pełne Dobra są dostępne TUTAJ.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

991 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39