Powiat augustowski i Łomża docenione w ogólnopolskim rankingu

2020.01.29 15:55
Powiat augustowski najlepszy wśród powiatów do 60 tys. mieszkańców i Łomża na trzecim miejscu pośród miast na prawach powiatu. Te samorządy z województwa podlaskiego zostały docenione w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów 2019.
Powiat augustowski i Łomża docenione w ogólnopolskim rankingu
Fot: Wikipedia
Łomża

Związek Powiatów Polskich po raz kolejny wyłonił najlepsze gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu i sklasyfikował je w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów 2019.

Eksperci Związku Powiatów Polskich wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych. Są to m.in. działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych jest uzależniona od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Laureaci są typowani w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

W tej pierwszej kategorii najlepszy okazał się powiat augustowski, który wyprzedził m.in. powiaty przasnyski i drawski. Na piątym miejscu był też powiat bielski. Natomiast wśród miast na prawach powiatu na 3. miejscu uplasowała się Łomża, która została wyprzedzona tylko przez Nowy Sącz i Legnicę, a okazała się lepsza choćby od Rzeszowa, Jeleniej Góry czy Dąbrowy Górniczej.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1682 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39