Powiat Białostocki otrzymał 4,5 mln zł na rozwój e-usług

2022.12.13 16:27
We wtorek (13.12) podpisano umowę na przekazanie niemal 4,5 mln zł na e-usługi w Starostwie Powiatowym w Białymstoku. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na cyfryzację zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu oraz rozbudowę platformy elektronicznej.
Powiat Białostocki otrzymał 4,5 mln zł na rozwój e-usług
Fot: Kamil Timoszuk / UMWP

Projekt e-usługi w urzędzie marszałkowskim jest realizowany od czterech lat. W tym czasie do podlaskich samorządów trafiło 55 mln zł dofinansowania na ten cel.

– 6 grudnia zakończył się kolejny nabór w konkursie na rozwój e-usług w podlaskich samorządach. Rozstrzygnięcie odbędzie w lutym 2023 roku i tutaj pula środków to 10 mln zł – poinformował Marek Malinowski, członek zarządu.

Dzięki projektowi zdigitalizowane zostaną zasoby geodezyjno-kartograficzne Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości w Starostwie Powiatowym w Białymstoku. Przyczyni się to do podniesienia jakości udostępnianych danych i usprawni współpracę z rzeczoznawcami i geodetami. Wartość tego przedsięwzięcia to niemal 2,8 mln zł, dofinansowanie z funduszy unijnych – przeszło 2,3 mln zł.

– Te pieniądze będą bardzo dobrze skonsumowane, bo posłużą mieszkańcom powiatu białostockiego, choć nie tylko. Skorzystają z nich także architekci, rzeczoznawcy czy geodeci – wyliczał starosta Jan Perkowski.

W Powiatowym Zarządzie Dróg w Białymstoku z kolei rozbudowana zostanie elektroniczna platforma wraz z katalogiem e-usług. Usprawni to zdecydowanie komunikację urzędu z klientami. Koszt tego przedsięwzięcia to 2,5 mln zł, unijna dotacja – ponad 2,1 mln zł. Jak poinformował Jan Perkowski, będzie tu m.in. stworzona ewidencja cyfrowa dróg.

– Cyfryzacja jest bardzo potrzebna, bo pozwala zaoszczędzić czas, a nie ma chyba nic cenniejszego w naszym życiu niż czas, bo czas to pieniądz – podsumował starosta białostocki.

Powiat Białostocki to kolejny beneficjent konkursu dotacji na e-usługi, w którym pula dofinansowania to niemal 20 mln zł. Do tej pory umowy na ten cel podpisali przedstawiciele starostw powiatu kolneńskiego i łomżyńskiego, a także urzędów gminy Kolno, Sztabin, Łomża oraz miast Bielsk Podlaski i Łomża.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
24Holiday
24Holidayul. Czesława Miłosza 2 lok. 61 (Galeria Biała)
15-265 Białystok
www.24holiday.pl

Więcej informacji
1386 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39