Powrót do złotego wieku jazzu. Będzie można usłyszeć kultowe utwory Elli Fitzgerald

2024.03.13 06:34
Ella Fitzgerald to jedna z najwybitniejszych artystek w historii gatunku jazz. Do jej największych przebojów zalicza się chociażby utwory "Take The A Train", czy też "Cheek to Cheek". Między innymi te piosenki będzie można usłyszeć w wykonaniu Brzeziński Jazz Quartet i Joanny Czajkowskiej na scenie Nie Teatru.
Powrót do złotego wieku jazzu. Będzie można usłyszeć kultowe utwory Elli Fitzgerald
Fot: Materiały organizatora

"Ella's Jazz Portrait" to muzyczna podróż przez życie i twórczość Elli Fitzgerald, niezapomnianej amerykańskiej wokalistki jazzowej, uznawanej za "pierwszą damę piosenki". Jej wkład w historię gatunku jazzowego jest niezwykle istotny, a jej głos do dziś pozostaje jednym z najwybitniejszych w historii. Uhonorowana Medalem Wolności przez prezydenta George’a Busha, nagroda ta jest uznaniem dla jej wybitnego wkładu w dziedzinie kultury i sztuki.

Ella Fitzgerald zadebiutowała w 1934 roku na scenie konkursu piosenki w słynnym "Apollo Theater" w Harlemie, w Nowym Jorku. Szybko zwróciła na siebie uwagę jako obiecujący talent i została zaproszona do dołączenia do orkiestry swingowej Chicka Webba. Po rozpoczęciu kariery solowej w 1941 roku, jej głos rozbrzmiewał w klubach i salach koncertowych miasta Nowego Jorku. Zawsze gotowa na muzyczne eksperymenty, zaskakiwała słuchaczy swoją wszechstronnością.

Artystka zmarła w 1996 roku w Beverly Hills po długiej walce z cukrzycą, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii muzyki jazzowej i nie tylko. Jej dziedzictwo artystyczne nadal inspiruje i zachwyca słuchaczy na całym świecie. Do jej największych hitów zalicza się m.in. "Take The A Train", "Cheek to Cheek" czy też "Blue Skies". To właśnie te utwory będzie można usłyszeć w ramach koncertu "Ella's Jazz Portrait". Oprócz muzyki, show zostanie wzbogacone o vintage’owe klipy i zdjęcia ukazujące epokę, w której tworzyła Ella Fitzgerald. To wszystko przeniesie uczestników do złotego wieku muzyki jazzowej.

Koncert "Ella's Jazz Portrait" odbędzie się w piątek (15 marca) w Nie Teatrze.

Więcej informacji: Koncert Ella's Jazz Portrait

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1742 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39