Powstaje nowoczesna sala i zaplecze rehabilitacyjne. PFRON dofinansował 4 inwestycje

2022.06.21 15:53
4 podlaskie samorządy podpisały umowy, w ramach których otrzymają łącznie 1,6 mln zł dofinansowania na dostosowanie budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich znalazło się Miasto Białystok, które rozbudowuje szkołę przy ul. Słonimskiej m.in. o nowoczesne zaplecze rehabilitacyjne.
Powstaje nowoczesna sala i zaplecze rehabilitacyjne. PFRON dofinansował 4 inwestycje
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok
Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy zaplecza rehabilitacyjnego przy SP nr 46 w Białymstoku

Od blisko roku trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 46 Specjalnej przy ul. Słonimskiej w Białymstoku. Inwestycja obejmuje budowę jej nowej, trzypiętrowej części. Na parterze będą: sala gimnastyczna, sala zajęć indywidualnych, szatnie i zaplecze sanitarne – udostępnione osobom z niepełnosprawnościami. Pierwsze piętro zajmą świetlica, pracownia plastyczna, siłownia i sala do gimnastyki korekcyjnej, zaś na drugim piętrze będą pomieszczenia do terapii taktylnej, pracownia fizyczna oraz taras zewnętrzny z ekspozycją roślin.

Na realizację tej inwestycji miasto otrzymało dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości ponad 647 tys. zł.

- Te dofinansowanie otrzymujemy na zaplecze rehabilitacyjne, które będzie dodatkowym elementem realizowanej inwestycji. Cieszymy się, że dzieci niepełnosprawne z Białegostoku będą mogły wyrównywać szanse, a w szczególności, że w ramach zajęć lekcyjnych będą mogły korzystać z rehabilitacji. To jest bardzo cenne - podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Nowa sala gimnastyczna umożliwi prowadzenie zajęć z podziałem na dwie grupy ćwiczących. Zostanie wyposażona w drabinki gimnastyczne, składaną trybunę, kotarę wydzielającą salę, zestawy audio do nagłośnienia, tablicę wyników, zestaw do gry w siatkówkę i koszykówkę. Główne wejście do sali znajduje się w pobliżu istniejącego dźwigu dla osób z niepełnosprawnościami. Umożliwia on dostęp tych osób na wszystkie poziomy użytkowe zarówno nowego obiektu, jak i pozostałej części szkoły.

W ramach inwestycji zostaną też wykonane niezbędne instalacje, zagospodarowanie terenu oraz parking z 12 miejscami postojowymi, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami.

Całość prac będzie kosztować 5,36 mln zł. Roboty mają zakończyć się w sierpnia tego roku.

Oprócz miasta Białystok dotacje z PFRON-u otrzymały trzy inne samorządy. Prawie 650 tys. zł trafi do Łomży, gdzie powstaje hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 5.

- Dzięki tym środkom będziemy mogli podnieść komfort uczniom, jak i innych osób, które będą z niej korzystać, także klubów sportowych, stowarzyszeń. W Łomży odbywają się turnieje sportowe osób na wózkach, w tenisie stołowym - przypomina Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. - Jesteśmy bardzo czuli na problemy osób niepełnosprawnych - podkreśla.

Dzięki dotacji w kwocie 165 tys. zł powstanie winda oraz do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami zostaną dostosowane toalety w I Liceum Ogólnokształcącym w Kolnie. Kwotą 150 tys. zł będzie zaś wsparta budowa środowiskowego domu samopomocy w Sejnach, w którym wsparcie uzyska 40 osób niepełnosprawnych z powiatu sejneńskiego.

- Wszyscy, ponad podziałami, myślimy o osobach z niepełnosprawnościami, dbamy o to, by te osoby mogły się poruszać, mogły funkcjonować w naszym społeczeństwie i korzystać ze wszystkich atrakcji czy instytucji w tym mieście i w województwie - komentuje podpisujący umowy o dotacje marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Przy tym marszałek nie ukrywa, że jest jeszcze dużo do zrobienia.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

431 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39