Powstaje spektakl na podstawie twórczości autorki z Podlasia. Na premierę wstęp jest wolny

2016.05.30 10:53
"U nas to co inszego" - tak będzie zatytułowany spektakl, który przygotowuje Eliza Mieleszkiewicz wraz z Teatrem Pakamera. Jego premiera odbędzie się 20 czerwca w Białostockim Teatrze Lalek.
Powstaje spektakl na podstawie twórczości autorki z Podlasia. Na premierę wstęp jest wolny
Fot: Eliza Mieleszkiewicz
W scenografii zostanie wykorzystane drewno oraz inne naturalne materiały

Scenariusz spektaklu jest oparty na twórczości zapomnianej knyszyńskiej poetki Elżbiety Daniszewskiej. Na realizację projektu Eliza Mieleszkiewicz otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. Aktorka ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, na co dzień związana jest z Teatrem Lalki i Aktora w Łomży.

Elżbieta Daniszewska przypomniana

- Gdy startowałam w konkursach recytatorskich, fragment tekstu prozy Elżbiety Daniszewskiej był jednym z moich ulubionych. Prezentowałam go również na egzaminie do szkoły teatralnej. Głęboko zapadł w moją pamięć. Postanowiłam wrócić do tej twórczości i przypomnieć zapomnianą autorkę - wspomina Eliza Mieleszkiewicz.

Zebrała materiały, napisała scenariusz i kolejnym krokiem było poszukiwanie środków na realizację projektu. Na stworzenie spektaklu otrzymała stypendium artystyczne i tak projekt zaczął się rozwijać.

Historie pełne podlaskiego folkloru

Punktem wyjścia do stworzenia scenariusza był pamiętnik Elżbiety Daniszewskiej, który jest pretekstem do opowiadania pełnych podlaskiego folkloru historii. W spektaklu znajdzie się też kilka wierszy. Twórcom przedstawienia zależy na pokazaniu domu rodzinnego - jako miejsca pełnego spokoju, radości, w którym żyje się w zgodzie z naturą i samym sobą.

Wśród poruszanych tematów znajdzie się problem zdrady i sposobów, w jaki sobie z nią radzić na wsi, a w jaki w mieście. Artyści zastanowią się także nad problemami starości, przemijania i zapomnienia. Opierają się na teatrze lalkowym, który dopełni żywy plan. Zamierzają wykorzystać też formę groteskową. Całość powinna więc mieć dość zabawny charakter.

Premiera w czerwcu

W spektaklu wystąpią: Eliza Mieleszkiewicz oraz dwoje aktorów związanych z Białostockim Teatrem Lalek - Izabela Wilczewska i Piotr Wiktorko. Grupa tworzy Teatr Pakamera, odpowiada też za reżyserię. Scenografię przygotuje Marzena Sołdrzyńska - architektka wnętrz z Zelwy, która debiutuje w teatralnym przedsięwzięciu. Tworzy z naturalnych materiałów - wykorzystuje drewno, suszki. Na użytek przedstawienia zaprojektowała wóz ze starego drzewa, na którym umieszczony zostanie fragment domu. Muzykę skomponuje młody białostocki muzyk - Marcin Mickiewicz. Pojawią się w niej motywy ludowe zaczerpnięte z twórczości Oskara Kolberga.

Premiera spektaklu odbędzie się 20 czerwca o godz. 16.00 w Białostockim Teatrze Lalek. Wstęp jest wolny.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1336 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39