Powstał nowy album. Dokumentuje jeden z festiwali

2017.10.27 12:02
"Od kulis" - taki tytuł nosi nowy album, który wydał Białostocki Teatr Lalek. Wydawnictwo dokumentuje 2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek".
Powstał nowy album. Dokumentuje jeden z festiwali
Fot: Anna Dycha
Album "Nasz BTL. Od kulis"

Album jest kolejną pozycją książkową Białostockiego Teatru Lalek, wydaną w ramach serii "Nasz BTL". W książce wydanej w formie fotoalbumu opowiedziano, jak wyglądała praca osób zaangażowanych w tworzenie 2. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". To niejako hołd dla wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie i promocję współczesnego teatru lalek.

- Na zdjęciach możemy zobaczyć i aktorów, i lalki, i pracowników BTL-u od kulis. Autorem czarno-białych zdjęć jest znany fotograf Bartek Warzecha - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

W ciągu 9 festiwalowych dni Warzecha wykonał tysiące zdjęć pokazujących, jak wygląda praca nad festiwalem. Ostatecznie w publikacji znalazły się 62 zdjęcia według autorskiego wyboru Marka Szczepańskiego. Książka zawiera także krótki tekst Marty Guśniowskiej w formie 3-aktowego dramatu, który, wykorzystując prawdziwe zdarzenia i dialogi, w zabawny sposób opowiada fikcyjną historię dziejącą się za kulisami teatru. Oprawę graficzną publikacji przygotowała Giedrė Brazytė - litewska scenograf, grafik, absolwentka i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, która wielokrotnie współpracowała z BTL-em przy produkcji spektakli i wydawnictw oraz innych materiałów graficznych.

Wydawnictwo "Nasz BTL. Od kulis" zostało wydane w nakładzie 500 egzemplarzy. Jest to publikacja dwujęzyczna - napisana w języku polskim i angielskim, o charakterze promocyjnym. Na realizację książki BTL pozyskał środki z Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest pomysł, by album został zgłoszony na konkursy związane z fotografią teatralną.

Festiwal "Metamorfozy Lalek" odbył się w dniach 16-24 czerwca. Jego idea to przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Podczas imprezy zaprezentowano najbardziej wartościowe zjawiska, oryginalne środki ekspresji artystycznej oraz trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy
Ishiki
Ishikial. Jana Pawła II 59 lok. U3
15-753 Białystok
www.ishiki.pl

Więcej informacji
1327 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39