Powstał spektakl, w którym występują uchodźcy z Czeczenii. To pierwszy taki projekt w Polsce

2013.06.26 00:00
"Import/Export" to nietypowy spektakl. Nie występują w nim zawodowi aktorzy, a uchodźcy z Czeczenii. W spektaklu opowiedzą swoje osobiste historie i pokażą, że są takimi samymi ludźmi jak ich rówieśnicy mieszkający w Białymstoku.
Powstał spektakl, w którym występują uchodźcy z Czeczenii. To pierwszy taki projekt w Polsce
Fot: materiały prasowe
Praca nad spektaklem "Import/Export"

Przedsięwzięcie jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce. Tytuł przedstawienia ma wymowny charakter. Słowa import oraz eksport obrazują losy uchodźców.

Przygotowania trwają od kilku miesięcy. Przedstawienie jest zwieńczeniem warsztatów teatralnych "Mieszkam w Białymstoku". Uczestniczyła w nich młodzież z Polski i z Czeczenii. Była to okazja do integracji, przełamania i budowania porozumienia między często zantagonizowanymi grupami.

Spektakl podzielony jest na etiudy. Każda z nich to oddzielna historia. Widzowie zobaczą w jaki sposób i dlaczego uchodźcy uciekli do Polski. Potem dowiedzą się jak potoczyły się ich losy w naszej ojczyźnie. Czy planują tu zostać, czy może chcą ruszyć dalej, na zachód Europy?

Twórcy spektaklu udokumentują całe przedsięwzięcie. W ten sposób powstanie film dokumentalny, pokazywany później na konkursach i festiwalach.

Reżyserem spektaklu jest Michał Stankiewicz, a pomysłodawcą Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku. Premiera odbędzie się w niedzielę, 30 czerwca o godz. 16 w Białostockim Teatrze Lalek.

Projekt został dofinansowany ze środków z budżetu miasta Białystok i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1366 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39