Powstaną nowe oczyszczalnie ścieków i nie tylko. Podlaskie gminy dostały 110 mln zł

2023.02.23 13:29
We czwartek (23.02) marszałek Artur Kosicki podpisał umowy z przedstawicielami blisko 30 podlaskich gmin dotyczące gospodarki wodno-ściekowej. Samorządy otrzymają niemal 110 mln zł na realizację 32 projektów.
Powstaną nowe oczyszczalnie ścieków i nie tylko. Podlaskie gminy dostały 110 mln zł
Fot: Kamil Timoszuk / UMWP

110 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową

32 wnioski podlaskich gmin dostały dofinansowanie na m.in. na przydomowe oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, wodociągi i kanalizacje.

- Ważne jest, abyśmy realizowali inwestycje właśnie w tym obszarze. Zarówno rozbudowa sieci kanalizacyjnych, wodnych, oczyszczalni ścieków, ujęć wody, są bardzo istotne przede wszystkim na terenach wiejskich, gdzie jest to wykorzystywane nie tylko do celów mieszkalnych, ale również do prowadzania działalności rolniczych - powiedział marszałek Artur Kosicki. - Mam nadzieję, że te inwestycje będą służyć mieszkańcom i poprawiać działalność gospodarczą oraz służyć ochronie środowiska naszego regionu - dodał.

Do gmin trafi w sumie niemal 110 mln zł.

Na co zostaną przeznaczone środki?

- Nasze stacje ujęć wody były budowane często 20-30 lat temu. Jeżeli chodzi o technologię produkcji wody, technologię odbioru i utylizacji ścieków, jest to technologia bardzo energochłonna. Nasze wsie rozbudowują się, powstają nowe osiedla i osady. Dlatego niezbędna jest nie tylko modernizacja stacji ujęć wody, ale także budowa kolejnych sieci wodno-kanalizacyjnych - stwierdził wójt gminy Siemiatycze Edward Krasowski.

Do jego gminy trafi 3 mln zł na rozbudowę stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w miejscowości Czartajew.

Największe dotacje w wysokości 5 mln zł trafiły do pięciu gmin. Gmina Milejczyce przeznaczy fundusze na budowę i przebudową systemu gospodarki wodno-ściekowej. Gmina Giby dofinansowanie wyda na budowę kanalizacji sanitarnej, rozbudowę wodociągu i budowę oczyszczalni ścieków, gmina Łapy na rozwój gospodarki wodno-ściekowej i retencyjnej, Gmina Lipsk na modernizację gospodarki wodno-ściekowej, a Gmina Nowinka zmodernizuje sieć wodociągową i kanalizacyjną.

Kwota w wysokości ponad 4,9 mln zł zostanie przeznaczona na budowę oczyszczalni ścieków z rozbudową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w gminie Korycin. Z kolei Gmina Trzcianne za ponad 4,4 mln zł rozbuduje oczyszczalnię ścieków w Trzciannem wraz z wyposażeniem niezbędnym do obsługi. Gmina Klukowo otrzymała 4,3 mln zł na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w miejscowości Kuczyn.

Dofinansowania na inwestycje dotyczące poprawy infrastruktury wodno-ściekowej w wysokości między 3 a 4 mln zł otrzymały gminy: Turośl, Tykocin, Wysokie Mazowieckie, Mielnik, Kulesze Kościelne, Orla, Wyszki, Jaświły, Czyże, Grodzisk, Krasnopol, Narew, Przytuły, Jasionówka, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów oraz Suchowola.

Natomiast poniżej 3 mln zł otrzymały gminy: Drohiczyn, Dubicze Cerkiewne, Śniadowo, Wąsosz, Filipów oraz Bargłów Kościelny.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1308 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39