Powstanie ścieżka rowerowa Supraśl - Krynki

2023.06.22 18:30
Będzie to przedłużenie bardzo popularnej ścieżki rowerowej Białystok - Supraśl. Blisko 30-kilometrowa nowa trasa poprowadzi przez wiele atrakcji turystycznych regionu.
Powstanie ścieżka rowerowa Supraśl - Krynki
Fot: pixabay

Podpisano umowę na wykonie dokumentacji projektowej drogi rowerowej Supraśl - Krynki. Obejmuje ona wykonanie około 30 km drogi rowerowej dwukierunkowej o nawierzchni bitumicznej. Umowa opiewa na 2,52 mln zł.

- To ważna dla samorządu województwa podlaskiego inwestycja. Wcześniej została wykonana droga rowerowa Białystok - Supraśl, która cieszy się naprawdę dużą popularnością, jest wręcz tłok na tej drodze - mówi członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski.

Malinowski uważa, że można zachęcać turystów do odwiedzenia Podlaskiego piękną przyrodą, wielokulturowością czy smaczną kuchnia, ale jednym z argumentów jest też dobra infrastruktura rowerowa. Podkreśla, że budowa dróg rowerowych jest bardzo istotna dla obecnego zarządu województwa, który wspiera finansowo samorządy gminne i powiatowe w tym zakresie.

Priorytetem w nowej inwestycji będzie wykonanie pierwszych 8 km drogi - do miejscowości Sokołda. Województwo na inwestycję ma zamiar pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Budowa powinna ruszyć już w 2024 r.

- Będzie to dużą atrakcja turystyczna, ale też będzie służyć mieszkańcom Białegostoku, Supraśla i okolic - mówił Marek Malinowski.

- Bardzo się cieszę, że Supraśl będzie miał rozwinięcie szlaku rowerowego. Cieszę się, że ta trasa będzie poprowadzona prawie do samej granicy z Białorusią, przez najpiękniejsze fragmenty Puszczy Knyszyńskiej, obok rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej, przez miejsca pamięci narodowej - jedyny w Polsce cmentarz Powstańców listopadowych na Kopnej Górze, obok zagrody dla żubrów [obecnie jest kończona przez Lasy Państwowe - red.], przez Szudziałowo do Krynek - miasto ze wspaniałą historią i do Kruszynian - mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Z powstania trasy, dzięki której amatorzy dwóch kółek dotrą do jej największych atrakcji turystycznych cieszy się również Gmina Krynki. Nowa droga przyczyni się nie tylko do rozwoju turystki, ale też poprawy bezpieczeństwa.

- Gdy powstanie taka ścieżka rowerowa, na pewno przyczyni się to poprawy bezpieczeństw użytkowników tej drogi - podkreśla Emilia Szulborska-Żyndul z Urzędu Miejskiego w Krynkach.

Jak wymienia Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, w ramach inwestycji zaplanowano budowę zjazdów, przepustów, dopasowanie oświetlenia i zagospodarowanie zieleni przy pasie drogowym.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy regionu i turyści z nowej ścieżki będą mogli skorzystać już za 1,5 roku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

928 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39