Pożar nad Biebrzą. Politechnika Białostocka wsparła Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt

2023.05.09 16:25
Społeczność Politechniki Białostockiej zaangażowała się w zbiórkę funduszy po pożarze bagien. Dzięki pomocy, udało się zakończyć budowę zagrody dla jeleniowatych.
Pożar nad Biebrzą. Politechnika Białostocka wsparła Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt
Fot: Dariusz Piekut/PB

Po pożarze bagien na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, Politechnika Białostocka zorganizowała zbiórkę, dzięki której udało się zebrać ponad 35 tys. zł. Fundusze trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt BbPN w Grzędach, w którym wybudowano zagrodę dla jeleniowatych.

– Byłem głównym organizatorem zbiórki organizowanej wspólnie z Działem Promocji Politechniki Białostockiej i Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Białostockiej. Ponieważ jednym ze zwierząt, które było najbardziej niezauważalne i najbardziej dotkliwie odczuwało pożar, były jeże, zbiórce patronował jeżyk. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem wśród pracowników i studentów Politechniki Białostockiej - przekazał prof. Sławomir Bakier.

Kwota uzyskana z darowizny przekazanej przez Politechnikę Białostocką została przeznaczona na budowę zagrody dla jeleniowatych.

- Zagroda stanowiła najpilniejszą potrzebę, ponieważ rokrocznie trafia do nas kilka zwierząt, zarówno łosi i jeleni, jak i saren, które wymagają pomocy – mówił Dawid Wójcik z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt BbPN w Grzędach. - Stara woliera wymagała pilnego remontu i nie spełniała wymogów codziennego użytkowania. Dzięki temu wsparciu udało nam się rozpocząć tę inwestycję i z uzyskaniem pozostałych środków, także środków własnych, udało się ją zakończyć - dodał.

Tragedia biebrzańskich bagien rozpoczęła się 19 kwietnia 2020 r. Wielki pożar przez ponad tydzień gasili strażacy i wolontariusze z całej Polski. Ogień zajął ok. 5280 hektarów parku, co stanowi 9,5% jego powierzchni. Zginęło wiele cennych gatunków zwierząt i roślin.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1291 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39