"Pożeracz serc" - czarna komedia, ze starą legendą w tle

2021.11.15 15:00
Zapowiada się wieczór w iście lynchowskim klimacie. Sztuka "Pożeracz serc" Ferdinanda Schmalza to misternie utkana pajęczyna relacji międzyludzkich na tle budującego się centrum konsumpcjonizmu. We wtorek (16.11) odbędzie się czytanie performatywne tekstu sztuki.
"Pożeracz serc" - czarna komedia, ze starą legendą w tle
Fot: Amrei-Marie, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
Ferdinand Schmalz

tu w okolicy. na mokradłach, kiedy jeszcze rzeka co roku występowała z brzegów, kiedy nie było jeszcze centrum handlowego na bagnach. kiedy jeszcze rządził król, a neony nie rozświetlały nocy. i kiedy w świetle księżyca błyszczały rośliny zwane wełniankami. kiedy jeszcze wierzono w upiory z mokradeł, śniono o elfach i widziano w wyobraźni błędne ogniki. włóczył się tu taki, przeganiany z miejsca na miejsce. paul reininger oszołomiony kartami i alkoholem, chodził po mokradłach tam, gdzie nikt nie odważył się wejść, i pewnego razu, kiedy zataczając się̨ wracał do domu przez moczary usłyszał głosy. z mokradeł. chodź na mokradła. paulu reiningerze. wiemy, czego pragniesz ponad wszystko. potrzebujesz siedmiu serc. serc siedmiu dziewcząt. potem staniesz się, kim chcesz. znikniesz.

Po latach klątwa Paula Reiningera ożywa i wkrada się do prowincjonalnego miasteczka serią okrutnych morderstw. Lokalne śledztwo prowadzi do... sercowego rozwiązania sprawy.

Sztuka "Pożeracz serc" ("der herzerlfresser") Ferdinanda Schmalza w przekładzie Jacka Kaduczaka to pełna humoru, a zarazem poetycka opowieść o małej społeczności, w której pojawia się tajemniczy Nieznajomy. A w jej centrum serce – widziane zarówno jako pompa w ludzkim ciele, jak i siedziba ludzkich uczuć i emocji.

Historia nawiązuje do starej legendy i osiemnastowiecznej zbrodni – pewien wieśniak, wspomniany Paul Reininger, uwierzył w dawne przesądy i zamordował sześć młodych kobiet, by zjeść ich serca. Miał on nadzieję, że dzięki temu stanie się niewidzialny, co zapewni mu więcej szczęścia podczas gry w karty.

Sztuka "Pożeracz serc" dzieje się współcześnie w pewnym sennym miasteczku otoczonym bagnami. Ambitny burmistrz postanawia je osuszyć i wybudować na ich miejscu wielkie centrum handlowe, dzięki czemu chce przyciągnąć międzynarodowych inwestorów i licznych kupujących, co zapewni miasteczku nowe życie, a burmistrzowi sukces wyborczy. Niestety osuszanie bagien i budowa centrum przebiegają z trudnościami, a w pęknięciach świeżo postawionych budynków pojawia się nie tylko bagienna woda, ale i kobiece zwłoki pozbawione serca. Odkrywa je ochroniarz Andi i na polecenie burmistrza, obawiającego się ucieczki inwestorów, pozbywa się ich na bagnach. Na nieszczęście wkrótce pojawiają się kolejne...

Ferdinand Schmalz (ur. 1985) – uznany austriacki dramaturg młodego pokolenia. W 2014 r. prestiżowe pismo teatralne "Theater heute" przyznało mu tytuł autora roku w kategorii młodych dramaturgów (Nachwuchsautor). W 2017 otrzymał nagrodę literacką im. Ingeborg Bachmann.

W czytaniu performatywnym wezmą udział studenci i wykładowcy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Czytanie przygotowane we współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz Agencją Dramatu i Teatru ADiT.

Premiera "Pożeracza serc" odbędzie się we wtorek (16.11), o godz. 20:15 w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny za okazaniem ważnego certyfikatu szczepiennego lub negatywnego wyniku testu na covid (7 dni).

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1347 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39