"Poznaj Polskę" - dofinansowanie do wycieczek. MEN zachęca do podróży pociągami

2022.03.30 08:05
"Poznaj Polskę" to rządowa inicjatywa, której celem lepsze poznawanie Polski, jej kultury, zabytków i środowiska. Skierowana jest to szkół. W kwietniu ruszają wycieczki, ministerstwo zachęca, by uczniowie korzystali z oferty PKP Intercity.
"Poznaj Polskę" - dofinansowanie do wycieczek. MEN zachęca do podróży pociągami
Fot: MEN

"Poznaj Polskę" to część Polskiego Ładu. Program zakłada dofinansowanie do wycieczek szkolnych. Celem inicjatywy jest bowiem, jak czytamy na stronie rządu: "wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych". Zdaniem twórców programu, takie wycieczki będą doskonałym urozmaiceniem tradycyjnych zajęć lekcyjnych.

W ramach inicjatywy "Poznaj Polskę" szkoły mogą dostać 80% dofinansowania na wycieczki, w których udział bierze minimum 10 uczniów, i w przypadku których koszt zakwaterowania oraz wyżywienia uczestnika wyprawy nie przekracza 150 zł na dobę.

– "Poznaj Polskę" wchodzi w fazę wykonawczą. Od 1 kwietnia ruszają wycieczki. Liczymy, że ok. 300 tys. dzieci i młodzieży ruszy w podróż po Polsce, by ją poznać dzięki programowi Ministra Edukacji i Nauki – powiedział szef MEiN podczas konferencji prasowej. Minister Przemysław Czarnek podkreślał, że przedsięwzięcie umożliwia młodym ludziom poznawanie miejsc związanych z naszą kulturą, historią, nauką i tradycją: – Wszystko po to, żeby zachwycić się Polską i być z niej dumnym – wskazywał.

Minister zachęca też, by szkoły korzystały podczas wycieczek z oferty kolei. Podkreśla, że jest to przede wszystkim bardzo bezpieczna forma podróżowania.

- PKP Intercity ma na stanie rodzaju składy, które będą służyły do tego, ażeby bezpiecznie, przede wszystkim bezpiecznie, przemieszczać się po Polsce – mówił szef MEiN. – Już wiemy, że szkoły są niezwykle zainteresowane tą ofertą – dodał.

PKP Intercity postanowiło nawet przygotować zniżkę dla szkół na przejazdy grupowe. Od poniedziałku do piątku grupy minimum jedenastoosobowe mogą dostać dodatkową zniżkę na bilety w wysokości 20%, z kolei w weekend można podróżować korzystając z rabatu wynoszącego 15%. Ponadto na każde 20 osób korzystających z przejazdu przypada jeden bezpłatny bilet, np. dla opiekuna. Wnioski na przejazdy grupowe trzeba złożyć nawet 90 dni przed podróżą (a najpóźniej 14 dni przed wyjazdem) na stronie przejazdygrupowe.intercity.pl. Trzeba jednak pamiętać, że liczba miejsc w tej ofercie jest limitowana.

W pierwszym półroczu 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki na przedsięwzięcie "Poznaj Polskę" przeznaczy 51 mln zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1598 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39