Prace nad Centrum Psychiatrii Dzieci i Dorosłych idą szybciej niż zakładano

2022.01.28 17:26
Jak przekazuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB), budowa wyczekiwanego Centrum Psychiatrii Dzieci i Dorosłych przebiega szybciej niż zakładają to harmonogramy. Zima nie powinna przeszkodzić w pracach, bo te toczą się już tylko wewnątrz obiektu.
Prace nad Centrum Psychiatrii Dzieci i Dorosłych idą szybciej niż zakładano
Fot: Medyk Białostocki

Kiedy pojawią się pierwsi pacjenci?

Wedle planów budowlańcy swoje prace powinni zakończyć do 31 maja. Wiadomo już, że skończą je wcześniej. Nadwyżka czasu będzie wykorzystana na wykonanie odbiorów technicznych i uzyskanie potrzebnych zgód na użytkowanie budynku.

To oznacza, że już na wiosnę Centrum mogłoby być wyposażane w niezbędny sprzęt i meble. Choć wydaje się to prostym zadaniem, to może przysporzyć sporo trudności. Zakupy te muszą się odbyć w procedurze przetargowej, która potrafi się znacznie wydłużyć na skutek różnych skarg oferentów.

"W wersji bardzo optymistycznej pierwsi pacjenci mogliby się pojawić pod koniec wakacji. W wersji bardziej realistycznej – jesienią, ewentualnie bliżej końca roku" - przekazuje UMB.

Będzie to pierwsza taka klinika w Podlaskiem

Jak wiadomo, w Podlaskiem nie ma żadnej kliniki psychiatrycznej skierowanej dla dzieci. Mali pacjenci pomocy najczęściej szukają w Warszawie. Dla dorosłych jest za to placówka w szpitalu w Choroszczy.

"Także ona pilnie potrzebuje modernizacji. Obecnie działa w nieremontowanych od dawna przestrzeniach po byłej fabryce sukna (z XIX wieku). To dlatego to nowe Centrum jest tak wyczekiwane" - czytamy na stronie Medyka Białostockiego.

Łączna wartość inwestycji to ok. 40 mln zł, z czego 22,6 mln zł pochodzi z budżetu państwa. W 2019 r. na takie dofinansowanie została podpisana umowa z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomski. Z kolei 17 mln zł dorzucił samorząd województwa podlaskiego, który pozyskał je z funduszy unijnych.

Projekt obiektu powstał w 2020 r., a następnie podpisano umowę z głównym wykonawcą - firmą Budimex SA. Pierwszy szpadel, a w zasadzie łyżkę koparki, pod budowę wkopano pod koniec lata 2020 r.

Połowa dla dzieci, połowa dla dorosłych

Centrum Psychiatrii USK i UDSK będzie miało 4 kondygnacje: 3 nadziemne i jedną podziemną. Łączna powierzchnia to ok. 5 tys. m2, w tym powierzchnia użytkowa to niecałe 4 tys. m2.

"Dorośli z dziećmi podzielą się obiektem mniej więcej po połowie. Każda z części będzie miała osobne wejścia (wewnątrz będzie możliwe przejście pomiędzy częściami). W budynku jest bardzo dużo pomieszczeń o różnej powierzchni. Są gabinety lekarskie, sale wyciszeń, sale konsultacyjne, ale też szereg pomieszczeń dydaktycznych. Część dziecięca będzie miała 36 łóżek, dorosłych – 40. Podziemia to archiwum, szatnie i część techniczna. Wewnątrz budynku udało się też wygospodarować niewielkie patio" - informuje UMB.

Na początku grudnia toczyły się już prace wykończeniowe budynku. Wówczas położone już były w większość wszystkie instalacje, praktycznie gotowe były klatki schodowe, a na podłogach zostały położone wykładziny i płytki. Ponadto rozpoczęto instalację wind, a także szpachlowanie i malowanie ścian. Węzły sanitarne czekały na biały montaż.

Wiosną potrzebne będą jeszcze drobne prace kosmetyczne związane z zagospodarowaniem zieleni wokół budynku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1035 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39