Prace nad nowym budynkiem starostwa z dnia na dzień postępują

2023.01.13 10:20
Nowa część budynku Starostwa Powiatowego w Białymstoku będzie miała 3,4 tys. m2. Najważniejsza inwestycja Powiatu Białostockiego pochłonie niemal 29 mln zł.
Prace nad nowym budynkiem starostwa z dnia na dzień postępują
Fot: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Minęły ponad dwa miesiące od rozpoczęcia prac nad nowym budynkiem Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Wyczekiwana inwestycja z dnia na dzień postępuje.

- Na tę chwilę długo czekaliśmy. Wydziały starostwa rozrzucone po całym mieście będą się mieścić w jednym miejscu, by godnie obsługiwać mieszkańców powiatu białostockiego – informuje starosta białostocki Jan Bolesław Perkowski.

Nowa część budynku będzie miała 3,4 tys. m2. Ma ona zostać dobudowana do starej o powierzchni 2,1 tys. m2, a powstanie na pozyskanej działce u zbiegu ulic Borsuczej i Wiewiórczej. W sumie urząd będzie mieć powierzchnię 5,5 tys. m2. Jak tłumaczy Starostwo Powiatowe w Białymstoku, powiększenie budynku przy ul. Borsuczej 2 jest koniecznie, ponieważ urzędnicy pracują w niewielkich pokojach, a część wydziałów ma siedziby w różnych częściach miasta, co jest sporym utrudnieniem dla interesantów, ale i samych pracowników. Dlatego rozbudowa ma na celu stworzenie jednego miejsca, w którym działać będzie punkt centralny, a mieszkańcy będą mogli w nim załatwić wszystkie sprawy - bez konieczności jeżdżenia do innych wydziałów.

W rozbudowanym biurowcu na osiedlu Dojlidy swoje siedziby będą mieć m.in. Powiatowy Zarząd Dróg (dziś mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach w Zaściankach), Wydział Geodezji (dziś przy ul. Branickiego i w pomieszczeniach Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Adama Mickiewicza w Białymstoku). W nowym budynku będzie pracowało 140 osób.

Według szacunków rozbudowa miała kosztować 21,3 mln zł, jednak w marcu 2022 r. radni Powiatu Białostockiej uaktualnili kwotę do niemal 29 mln zł. Ponadto Powiatowi Białostockiemu została udzielona promesa do realizacji inwestycji z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - wartość dofinansowania z programu to blisko 15 mln zł.

Budowę symbolicznie zainaugurowano wbiciem łopaty 28 października 2022 r., a ich koniec jest przewidywany w 2025 roku.

Pod koniec listopada starostwo stało się właścicielem sąsiedniej działki, którą zakupiono za 6 mln zł. W planach jest utworzenie tam parkingu na potrzeby interesantów i pracowników starostwa. Więcej o tym: przeczytasz tutaj.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

859 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39