Powiat Białostocki kupił działkę od Browaru za 6 mln zł

2022.11.28 18:08
Starostwo Powiatowe w Białymstoku rozbudowuje się, a w związku z tym zwiększy się liczba interesantów, jak i pracowników. Dlatego władze powiatu zakupiły działkę, na której powstanie parking.
Powiat Białostocki kupił działkę od Browaru za 6 mln zł
Fot: Starostwo Powiatowe w Białymstoku
Powiat kupił działkę leżącą pomiędzy ul. Wiewiórczą a ul. Niedźwiedzią

Powiat Białostocki stał się właścicielem 2,3 ha działki na osiedlu Dojlidy w Białymstoku. Kupiono ją od Kompanii Piwowarskiej S.A Browaru Dojlidy za kwotę 5,9 mln zł. Akt notarialny podpisał starosta Jan Bolesław Perkowski i wicestarosta Roman Czepe. Działka jest położona naprzeciwko Starostwa Powiatowego w Białymstoku, pomiędzy ul. Wiewiórczą a ul. Niedźwiedzią.

- Lokalizacja jest dla nas idealna, planujemy utworzyć tam parking na potrzeby interesantów i pracowników starostwa, bo urząd się rozbudowuje - poinformował starosta Jan Perkowski.

Dojazd do działki będzie możliwy zarówno od strony ul. Wiewiórczej, jak i ul. Niedźwiedziej. Starosta dodał, że już teraz parking przy starostwie jest za mały, a w przyszłości przyjeżdżać tu będzie więcej osób, ponieważ aktualnie trwa rozbudowa budynku, która ma potrwać trzy lata.

Nowa część budynku (3,4 tys. m2) ma zostać dobudowana do starej (2,1 tys. m2), a powstanie na pozyskanej działce u zbiegu ulic Borsuczej i Wiewiórczej. W sumie urząd będzie mieć powierzchnię 5,5 tys. m2.

Według szacunków z ubiegłego roku rozbudowa miała kosztować 21,3 mln zł, w związku z czym w marcu 2022 r. zwołano sesję nadzwyczajną Rady Powiatu Białostockiego, na której radni uaktualnili kwotę do 28,9 mln zł. Tego samego dnia Powiatowi Białostockiemu została udzielona promesa do realizacji inwestycji z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - wartość dofinansowania z programu to blisko 15 mln zł.

Powiększenie budynku przy ul. Borsuczej 2 jest koniecznie, ponieważ urzędnicy pracują w niewielkich pokojach, a część wydziałów ma siedziby w różnych częściach miasta, co jest sporym utrudnieniem dla interesantów, ale i samych pracowników. Dlatego rozbudowa ma na celu stworzenie jednego miejsca, w którym działać będzie punkt centralny, a mieszkańcy będą mogli w nim załatwić wszystkie sprawy - bez konieczności jeżdżenia do innych wydziałów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1112 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39