Prace u Branickich. Duży projekt, żeby odświeżyć zabytek

2017.04.10 12:44
Od poniedziałku (10.04) zamknięta jest Aula Magna w Pałacu Branickich. Prowadzone są tam prace konserwatorskie, które są częścią większego projektu renowacji zabytku.
Prace u Branickich. Duży projekt, żeby odświeżyć zabytek
Fot: MN

W Auli Magna oraz kaplicy w Pałacu Branickich prowadzone są prace polegające na oczyszczeniu sztukaterii, tapet i obrazów. W związku z tym będzie ona zamknięta prawdopodobnie aż do grudnia. W ramach tego samego projektu prowadzone są również prace w piwnicach pałacu, a także przy renowacji malowideł ściennych znajdujących się w kolumnadach oraz rzeźb Herkulesów na dziedzińcu. Wszystkie prace mają się zakończyć do września 2018 r.

- Wszystkie prace konserwatorskie i aranżacyjne prowadzone w Pałacu Branickich mają na celu oddanie świeżego produktu turystycznego. Będzie to jednolity projekt, stworzony z myślą o mieszkańcach regionu, ale także turystach, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski – mówi dr Magdalena Grassmann, kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.

W piwnicach odkryty zostanie dawny układ piwniczny. W ramach prac wyróżniony zostanie choćby fragment oryginalnego tynku. Ogólny zamysł jest taki, żeby pokazać całą historię pałacu - od czasów szlachecki do współczesnej działalności w jego wnętrzach Uniwersytetu Medycznego.

Koszt całego projektu to ponad 3 mln zł, z czego 2,4 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1680 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39