Pracownicy komunalni uwolnieni. Nowy street art na ulicach

2019.03.19 12:34
Belgijski artysta Jaune już jest w Białymstoku. W kilku miejscach miasta umieścił swoje streetartowe prace.
Pracownicy komunalni uwolnieni. Nowy street art na ulicach
Fot: BOK
Jedna z prac Jaune stworzona w Białymstoku

Belgijski artysta Jaune umieszcza w przestrzeni światowych metropolii, m.in. w Brukseli, Bogocie, Amsterdamie, Rotterdamie, Stavanger, Londynie, miniaturowych pracowników miejskich.

- Jestem malującym przy użyciu szablonów artystą i miejskim aktywistą z Brukseli. Moja twórczość opiera się na paradoksie pomiędzy tym, co widzialne, a tym, co niewidzialne. Pracownicy komunalni to główni bohaterowie moich humorystycznych instalacji i prac malarskich. Ten pomysł zrodził się dzięki moim własnych doświadczeniom w pracy tego rodzaju. Pomimo tego, że w swoich jaskrawych, fluorescencyjnych uniformach pełnią ważną dla społeczeństwa służbę, zauważyłem, że funkcjonują w tle naszego miejskiego środowiska. Dla zwykłych ludzi są prawie niewidzialni. W 2011 roku postanowiłem, że uwolnię te postaci z ich ról, symbolicznie umieszczając je na miejskich ulicach w jeszcze bardziej dziwacznych i absurdalnych sytuacjach. Ci, którzy mieli utrzymywać na świecie porządek, stali się zwiastunami chaosu - tak mówi o swojej twórczości Jaune.

W piątek (22.03) w godz. 17.30-19.00 zaplanowane jest autorskie oprowadzanie szlakiem miniature graffiti. Wyruszy sprzed kina Forum, finisz zaplanowany jest w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. O godz. 19.00 w tej placówce rozpocznie się spotkanie autorskie z Jaune. Wstęp jest wolny.

To jedno z wydarzeń festiwalu Underground/Independent. Podczas imprezy kino Forum i klub Fama zostają opanowane przez oryginalnych i niepokornych twórców, intrygujące dzieła filmowe i energetyczne formacje muzyczne. Za sprawą festiwalu po całym regionie rozlewa się fala, budząca ludzi z komercyjnego snu, aplikowanego im przez środki masowego przekazu. Prezentowani podczas imprezy artyści, nie zważając na mody, popularność i sławę, zdobytą w tych czy innych projektach, kroczą obraną przez siebie drogą, zaświadczając swym działaniem, że warto realizować marzenia! Podczas festiwalu zapraszamy do eksplorowania wyjątkowych przestrzeni życia i sztuki, stając się miejscem, gdzie obok siebie egzystuje nowoczesna elektronika, komiks, jazz, street art, zaangażowany dokument, hip hop czy sporty ekstremalne. To 19. odsłona imprezy.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym festiwalu.

Program: 19. Underground/Independent

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

984 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39