Prawie 5000 km rowerem. Wyprawa na daleki Ural

2018.02.26 10:37
Agnieszka Martinka odbyła półtoramiesięczną podróż rowerową na Ural - wyruszyła z Lublina, dojechała do Jekaterynburga. Opowie o tej wyprawie podczas spotkania w ramach cyklu "Ciekawi świata".
Prawie 5000 km rowerem. Wyprawa na daleki Ural
Fot: Agnieszka Martinka
Ural Środkowy

Podróżniczka opisuje swoją wyprawę w książce "Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki". To nieszablonowa, nie mieszcząca się w ramach podręcznika historii opowieść, łącząca elementy pamiętnika, reportażu, książki podróżniczej, eseju i powieści historycznej. To także hołd, jaki autorka złożyła swemu ojcu, Zdzisławowi Martince (1927-2007), lekarzowi z Tomaszowa Lubelskiego. W książce zostały wykorzystane jego prywatne zapiski, opisy wydarzeń politycznych rozgrywających się w latach 1939-1958, opisy przygód z czasów, gdy był młodym chłopcem - harcerzem, potem młodzieńcem i dorosłym mężczyzną, oraz informacje z publikacji, które ukazywały się w miejscowym periodyku "ReWizje Tomaszowskie".

Nad wątkami retrospektywnych opowieści równorzędną jest relacja z podróży rowerami, która zaczęła się w Lublinie, przebiegała przez Białystok, Wilno, Moskwę, Połowinkę do Jekaterynburga i trwała półtora miesiąca, od sierpnia do września 2006 r. Agnieszka Martinka ze swadą i emocjonująco opowiada o przygodach, ludziach, pogodnych i deszczowych dniach, towarzyszących podczas pokonywania prawie 5000 km.

Agnieszka Martinka urodziła się w Tomaszowie Lubelskim w 1961 r. Z wykształcenia jest geologiem, z zamiłowania - wielbicielką turystyki pieszej, rowerowej oraz trekkingu górskiego. Pionierka wyprawy rowerowej wokół Jeziora Wiktorii w Afryce. Zdobywczyni Kilimandżaro. Autorka afrykańskiego dziennika podróży "Szybsza niż lew". Laureatka kilku nagród. Za wyprawę rowerową z dwójką towarzyszy na Ural na IX Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy 2006" otrzymała wyróżnienie, a magazyn turystyczny "Podróże" przyznał jej tytuł Podróżnika Roku. Mieszka w Lublinie i Tomaszowie Lubelskim.

Spotkanie odbędzie się we wtorek (27.02) godz. 18.00 w klubie Fama. Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Szczegóły: Ciekawi świata

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1400 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39