Premier wprowadził stopnie alarmowe obowiązujące na terenie całej Polski

2019.08.28 17:00
Przez kilka dni będą obowiązywać stopnie alarmowe ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Ma to związek z uroczystościami upamiętniającymi rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Donalda Trumpa.
Premier wprowadził stopnie alarmowe obowiązujące na terenie całej Polski
Fot: Grzegorz Chuczun

W środę (28.08) premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie on obowiązywać do wtorku (3.09) do godz. 23.59.

"Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki" - czytamy w komunikacie MSWiA.

To nie pierwsza taka sytuacja. Podobne środki zastosowano przy organizacji innych wydarzeń międzynarodowych, jakie odbywały się w Polsce, jak np. ministerialne spotkanie w Warszawie dotyczące budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Czym jest stopień alarmowy ALFA?

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, np. nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów alarmowych 112 oraz 997.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1818 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39