Prezydium Rady Miasta wciąż niepełne. Szczudło na cenzurowanym

2015.02.23 00:00
Stanowisko jednego z wiceprzewodniczących rady miasta wciąż pozostaje nieobsadzone. Na poniedziałkowej (23.02) sesji, głosami radnych PiS, po raz drugi nie przeszła kandydatura Marcina Szczudło.
Prezydium Rady Miasta wciąż niepełne. Szczudło na cenzurowanym
Marcin Szczudło

Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny zablokowało kandydaturę Marcina Szczudło na zastępcę przewodniczącego rady miasta z ramienia klubu radnych Tadeusza Truskolaskiego. Nie włączono do porządku obrad uchwały ws. jego powołania na tę funkcję.

- Każdy członek podejmował decyzję samodzielnie. W projekcie był zapis konkretnej kandydatury. Marcin Szczudło już raz nie uzyskał większości - mówi przewodniczący klubu PiS w radzie miasta Mariusz Gromko.
Gromko dodał też, że PiS nie blokuje stanowiska wiceprzewodniczącego, a jedynie Szczudłę.
- W klubie radnych Tadeusza Truskolaskiego są osoby, które uzyskałyby nasze głosy - twierdzi.

- Ponowne zgłaszanie przez klub radnych Tadeusza Truskolaskiego kandydatury radnego Szczudły na wiceprzewodniczącego jest nieracjonalne oraz jest wyrazem braku szacunku wobec rady i mieszkańców Białegostoku - dodawał w klubowym stanowisku radny PiS Konrad Zieleniecki.

- Jest to nadużywanie władzy, sytuacja bez precedensu, sytuacja skandaliczna - komentował z kolei Tadeusz Truskolaski. - Gdy klub PiS był w mniejszości, miał swojego wiceprzewodniczącego - przypominał.

Truskolaski akcentował też, że jego klub jest ex aequo z klubem PO, drugim co do wielkości ugrupowaniem w radzie miasta, a nie ma ani wiceprzewodniczącego rady, ani przewodniczącego żadnej z komisji.
- To prognostyk tego, co mogłoby się stać, gdyby PiS miało też władzę wykonawczą. To cenzura osobowa - oburzał się.

Jednocześnie Truskolaski dodał, że Marcin Szczudło, jako jedyny radny jego klubu, ma doświadczenie samorządowe - inni mogliby nie poradzić sobie na tym stanowisku.

Marcin Szczudło został wybrany do rady miasta w 2010 r. z listy PiS. Szeregi tego ugrupowania opuścił, gdy przeszedł do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. zaangażował się w kampanię wyborczą Tadeusz Truskolaskiego.

W tej chwili przewodniczącym rady miasta jest Mariusz Gromko (PiS), a jego zastępcami Kazimierz Dudziński (PiS) i Zbigniew Nikitorowicz (PO).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1019 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39