Prof. Marian Szamatowicz został Honorowym Obywatelem Miasta Białegostoku [FOTO]

2024.02.19 07:18
Prof. Marian Czesław Szamatowicz to kolejny Honorowy Obywatel Miasta Białegostoku. Radni zdecydowali o tym w połowie stycznia, a wczoraj (17.2) na uroczystej sesji "ojcu polskiego in vitro" wręczono akt nadania tytułu.
Prof. Marian Szamatowicz został Honorowym Obywatelem Miasta Białegostoku [FOTO]
Fot: Dawid Gromadzki (UM Białystok)
Prof. Marian Szamatowicz

Prof. Marian Szamatowicz to wybitny polski ginekolog-położnik, który całe swoje życie zawodowe związał z Białymstokiem. Wraz z zespołem dokonał przełomu w 1987 roku, umożliwiając narodzenie się pierwszego polskiego dziecka metodą in vitro. Sprawiło to, że Białystok zyskał uznanie w Europie, jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu. Od niedawna in vitro jest w pełni refundowane z budżetu państwa. To właśnie sejmowa debata na ten temat niejako przywołała osobę blisko 90-letniego lekarza, którego postanowiono uhonorować dopiero w podeszłym wieku.

W Pałacu Branickich odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Białystok. Prezydent Tadeusz Truskolaski wręczył profesorowi Marianowi Czesławowi Szamatowiczowi klucze do bram miasta Białegostoku, a przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym - pamiątkowy dyplom. Gratulacje profesorowi złożył Krzysztof Truskolaski - poseł na Sejm RP i inicjator nadania tytułu oraz wielu innych ważnych gości.

Osoba powszechnie znana w Białymstoku

Ów medyk został 19. osobą wyróżnioną tytułem Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku. Po raz ostatni rada miejska debatowała w podobnej sprawie w maju 2019 roku, gdy honorowe obywatelstwo przyznano tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Wówczas radni także nie byli jednomyślni - wniosek otrzymał aż 12 głosów przeciw. W przypadku kandydatury Szamatowicza wątpliwości u radnych było mniej - za przyjęciem uchwały zagłosowało 16 radnych, 2 było przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu, a siedem nie wzięło udziału w głosowaniu. Nikt również nie podważał zaangażowania profesora w życie Białegostoku - Szamatowicz nie tylko udzielał się jako lekarz, naukowiec, ale przez lata był aktywny także społecznie i politycznie.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

823 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39