Prof. Politechniki Białostockiej otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

2024.06.20 13:16
Kierownik Katedry Grafiki Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej - prof. Andrzej Dworakowski został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużonego Kulturze Gloria Artis.
Prof. Politechniki Białostockiej otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Fot: PB

Dr hab. Andrzej Dworakowski, prof. PB, Kierownik Katedry Grafiki Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, który od lat współpracuje białostocką filią Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. O takie oznaczenie wnioskowało do Ministra Kultury Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy.

– Ten medal jest niespodzianką i cieszę się, że stowarzyszenie zauważyło, iż w teatrze i w szkole zostawiam swoje ślady. Mam nadzieję, że nie będą tak szybko zatarte - powiedział Dworakowski.

Profesor Politechniki Białostockiej otrzymał medal w trakcie 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Było to dla niego z pewnością ważne, ponieważ jest autorem plakatów promujących imprezę.

– Od 22 lat jestem zaangażowany w festiwal szkół teatralnych jako grafik – mówi prof. Dworakowski. – Pomiędzy drzwiami które były otwarciem festiwalu i tymi spinaczami, które tworzą serce w tegorocznej edycji, czyli jakąś wspólnotę, były już wszelkiego rodzaju narzędzia użytku codziennego: piła, młotki, sekator do gałęzi, przeróżnego rodzaju przedmioty, które w rękach aktora zamieniają się w lalkę, zamieniają się w przedmiot, który po prostu gra. Stąd hasło festiwalu: LALKANIELALKA, czyli w rękach aktora wszystko się może wydarzyć, a zadaniem grafika jest to po prostu jak najlepiej sprzedać, jednocześnie nie tracąc swojej osobowości i wdrażanie dobrego projektowania w świat sztuki, miasta i teatru - wyjaśnił Dworakowski.

Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy tak pisało do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie przyznania medalu profesorowi PB: "Chcielibyśmy nagrodzić jego nieoceniony wkład w rozwój festiwalu i uhonorować jego dotychczasową ponad 40-letnią pracę na rzecz sztuki w Polsce oraz wybitne zasługi na rzecz młodych adeptów sztuki lalkarskiej i teatru lalek w Białymstoku (…) Andrzej Dworakowski jest wybitnym artystą plastykiem działającym od ponad 40 lat w Polsce. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, a także scenografią teatralną. Jest uznanym artystą, a jego prace są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Współpracował z wieloma teatrami ,zapewniając, poprzez swój twórczy wkład, wysoką jakość realizacji scenicznych. Jego wyobraźnia podpowiada rozwiązania nieoczywiste, które prowadzą odbiorcę poprzez cykl skojarzeń do jego własnej interpretacji". 

We wniosku przypomniano także liczne realizacje Dworakowskiego, które mają związek z Galerią Arsenał. Zwrócono też uwagę, że wiele prac profesora można zobaczyć w przestrzeni miejskiej naszego miasta, jak np. instalacja artystyczna „Armata” przy Muzeum Wojska.

Dworakowski od lat związany jest z Białymstokiem

Dr hab. Andrzej Dworakowski prof. PB urodził się w 1954 r. w Lidzbarku Warmińskim. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1987 roku jest wykładowcą Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Jest też od lat grafikiem Białostockiego Teatru Lalek oraz współorganizatorem i pomysłodawcą (obok Tomasza Kukawskiego) projektu wystawienniczego "Graficzny Białystok".

W swojej karierze Dworakowski miał okazję uczestniczyć w dwudziestu wystawach krajowych i wielu międzynarodowych. Prezentował rysunki i grafiki m.in. w Niemczech czy we Włoszech. 

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1032 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39