Prof. Robert Flisiak z USK zeznawał ws. wyborów kopertowych. O co pytali go posłowie?

2024.01.09 17:18
Dzisiaj (9.1) przed sejmową komisją śledczą ws. wyborów kopertowych stanął białostocki medyk prof. dr hab. med. Robert Flisiak. O co pytali go parlamentarzyści?
Prof. Robert Flisiak z USK zeznawał ws. wyborów kopertowych. O co pytali go posłowie?
Fot: Sejm RP
Prof. dr hab. med. Robert Flisiak

Prof. dr hab. med. Robert Flisiak jest kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. W ubiegłym tygodniu został także pełnomocnikiem wojewody podlaskiego ds. profilaktyki chorób zakaźnych oraz realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Były biegły

Białostocki medyk pełnił funkcję biegłego w komisji ds. wyborów kopertowych, ale dzisiaj zdecydowano o odwołaniu go z tej funkcji, ponieważ był jednym z autorów opinii prawnej nt. ustawy o wyborach korespondencyjnych z 2020 roku.

- Okoliczność ta rzeczywiście zmienia rolę procesową, w której pan profesor powinien uczestniczyć przed komisją" - mówił Dariusz Joński, przewodniczący komisji.

Problemy w komisjach wyborczych

Zdecydowano o wysłuchaniu zeznań Flisiaka jako osoby wezwanej przed komisję.

Białostockiego lekarza poproszono o ocenę sytuacji epidemicznej w kraju w pierwszych miesiącach pandemii, a szczególnie wiosną 2020 roku, gdy wśród polityków koalicji rządzącej narodził się pomysł organizacji wyborów prezydenckich w formie kopertowej.

Zdaniem prof. Flisiaka ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na Prezydenta RP nie zapewniała ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Za przykład podał hipotetyczną sytuację, gdy członek komisji wyborczej lub któryś z jego domowników mógłby trafić na izolację. W takim przypadku mogłoby dojść nie tylko do paraliżu prac komisji, ale także do zagrożenia zakażeniem COVID-19 jej pozostałych członków.

Lekarz podkreślał, że zapisy ustawy nie zapewniały bezpieczeństwa także obsłudze technicznej wyborów oraz samym głosującym. Nie opisano tam także kwestii lokalizacji skrzynek pocztowych, w których wyborcy powinni umieszczać koperty z kartami do głosowania.

Papier przyjmie wszystko, w tym wirusa?

Prof. Robert Flisiak został zapytany o ewentualne przenoszenie wirusa poprzez papier, z którym mieliby przecież do czynienia członkowie komisji wyborczych:

- Nie ma jednoznacznej pewności co do ryzyka przenoszenia zakażenia na powierzchniach papierowych. Stwierdza się jednak obecność - a wtedy już powoływaliśmy się na odpowiednie opracowania naukowe - wirusa na powierzchniach papierowych przez co najmniej dobę, a według niektórych opracowań nawet do kilku dni. Fakt ten świadczy o tym, że nie można wykluczyć ryzyka przenoszenia zakażenia poprzez papier - wyjaśniał medyk.

Wybory w innym terminie również niebezpieczne

Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK odpowiedział również na pytanie o organizację wyborów w późniejszym terminie i powstałe w ich skutek ryzyko epidemiczne. Przypomnijmy, głosowania ostatecznie miały miejsce 28 czerwca i 12 lipca 2020 roku i miały charakter tradycyjny.

- Nie trzeba być naukowcem, żeby wiedzieć, że od połowy września nastąpił dramatyczny wzrost zachorowań, a każdy taki wzrost stwarzał ryzyko jeszcze większego wzrostu. Wybory przeprowadzone w tamtym czasie też stwarzałyby zagrożenie - odpowiedział prof. Flisiak.

Po prof. Flisiaku - były wicepremier Gowin

Następną osobą, która we wtorek zasiadła przed członkami komisji ds. wyborów korespondencyjnych był Jarosław Gowin. Przesłuchanie byłego wicepremiera zaplanowano także na środę.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1624 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39