Program "Dobry Start". Wiadomo, kiedy ruszą wypłaty

2022.07.14 11:17
Od lipca można składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry Start". Już wiadomo, kiedy rusza wypłaty.
Program "Dobry Start". Wiadomo, kiedy ruszą wypłaty
Fot: pixabay.com

Wypłaty ruszą 18 lipca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie 300 plus z programu "Dobry start" od lipca. Pierwsze wypłaty mają pojawić się na kontach rodziców już 18 lipca:

- Już drugi rok z rzędu ZUS przyznaje świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu "Dobry start". Szacuje się, że z dofinansowania wspierającego uczniów w zakupie niezbędnego wyposażenia do szkoły skorzysta obecnie ponad 4,4 mln dzieci. Wnioski o świadczenie dobry start na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca 2022 r. do 30 listopada 2022 r. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Tak jak w ubiegłym roku, wnioski można składać wyłącznie elektronicznie trzema kanałami, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia.

Do części osób, które już złożyły wnioski zostały skierowane pierwsze informacje o przyznaniu świadczenia, które zostały zamieszczone na portalu PUE ZUS. W kolejnych dniach będą sukcesywnie kierowane kolejne informacje o przyznaniu wsparcia. Pow

- Pierwszych kilkaset tysięcy świadczeń zostało już przyznanych. Wypłata środków nastąpi 18 lipca 2022 roku. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia- dodaje rzeczniczka. - Powiadomienie przyjdzie na adres mailowy, który został podany w złożonym wniosku.

Trzeba sprawdzać wiadomości na portalu PUE ZUS

Jeśli zdarzy się, że sprawa będzie wymagała przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, wówczas ZUS skieruje do wnioskodawcy wezwanie, by uzupełnił wniosek. Pojawi się ono na indywidualnym profilu na portalu PUE ZUS.

- Rodzic czy opiekun nie musi zaglądać na profil, by sprawdzić, czy taka informacja znalazła się na jego koncie. Zostanie o tym poinformowany sms-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku – wyjaśnia Krupicka.

Wnioski o świadczenie dobry start, które zostaną złożone do 31 sierpnia, ZUS musi rozpatrzeć do 30 września 2022 roku.

Świadczenie "Dobry start" można dostać raz w roku na dziecko które uczy się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, policealnej czy innej placówce edukacyjnej i jest w wieku do 20 lat lub do 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Pieniądze można otrzymać jednorazowo – bez względu na dochód. Zgodnie z założeniem środki mają być przeznaczone na zakup podręczników, zeszytów, długopisów i innych artykułów szkolnych.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci chodzące do przedszkola lub zerówki.

W ubiegłym roku szkolnym z "Dobrego startu" skorzystało ok. 4,4 mln dzieci w całym kraju, a w województwie podlaskim - 128,5 tys. Łączna kwota wsparcia w ubiegłym roku w Polsce wyniosła 1,3 mld zł, zaś w naszym regionie ponad 38,2 mln zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1181 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39