Promocja! Dwie kamienice w cenie jednej

2018.09.10 08:14
Do 1,3 mln zł zeszło miasto jeśli chodzi o cenę wywoławczą za kamienice stojące przy Piłsudskiego 20. To ponad 200 tys. mniej niż chciało ostatnio.
Promocja! Dwie kamienice w cenie jednej
Fot: MN

Sprzedać. Nawet za pół darmo

Magistratowi bardzo zależy na tym, żeby posprzedawać zniszczone zabytki. Wiadomo – to bardziej opłacalne niż ich remontowanie. W ostatnich miesiącach miasto starało się pozbyć kilku starych budynków leżących w centrum Białegostoku. Szczególnie kłopotliwe muszą być kamienice znajdujące się pod adresem aleja Piłsudskiego 20/1 i 20/2.

Budynki stykają się ze sobą ścianą. Jeden z nich został wybudowany jeszcze przed I wojną światową – w 1909 roku (pod numerem 20/1), drugi natomiast 20 lat później. Na starszej kamienicy znajduje się charakterystyczne malowidło "Plony wiejskie" oraz sgraffito w kształcie ornamentu geometrycznego. Oba budynki objęte są ochroną konserwatorską.

Miasto właśnie wystawiło je drugi raz w tym roku na sprzedaż. Za pierwszym razem ogłoszono przetarg w maju, ale chętnych raczej za dużo nie było, ponieważ w drugim cena wywoławcza jest o ponad 200 tys. zł niższa – spadła z 1,54 do 1,3 mln zł. To promocja, chociaż trzeba przyznać, że budynki są w coraz gorszym stanie i wisi na nich informacja, że grożą zawaleniem. Następna zima na pewno tej sytuacji nie poprawi.

Zabytkowa wyprzedaż

Nadal nie wiadomo też, co z kamienicą przy Lipowej 16a. Przetarg na nią odbył się pod koniec czerwca i podobno byli nawet jacyś chętni, ale ostatecznie nie pojawiła się informacja, żeby ktoś ją ostatecznie kupił. Jej cena wywoławcza wynosiła niecałe 1,1 mln.

Budynek jest w lepszym stanie niż kamienice przy Piłsudskiego, ale też nie wygląda dobrze - obite tynki, otwory okienne zasłonięte płytami pilśniowymi, zamazane graffiti na murach. Nic dziwnego, ma już ponad 100 lat.

Jeszcze starszy, bo z XIX wieku, jest Pałac Tryllingów przy Warszawskiej 7. Przetarg ma odbyć się 19 września. Cena wywoławcza to ponad 2 mln zł, ale w tym wypadku potrzebny jest bardzo zaawansowany remont. Już od dawna na fasadzie wisi siatka zabezpieczająca, ustawiono też drewnianą konstrukcję na chodniku, która ma zapewnić bezpieczeństwo przechodniom.

To tylko 3 przykłady, ale niestety takich niechcianych zabytków w mieście jest więcej. Jeśli nie znajdą się kupcy, to będą niszczeć, do momentu aż ktoś wyda pozwolenie na zburzenie ich ze względów bezpieczeństwa.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1092 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39