Promocja książki "Starosielce. Metryka wsi i ludzi" oraz spotkanie z autorami

dodane dnia: 2022-12-02 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2022-12-15
Tak, w tytule tejksiążki nie ma błędu. Oddana do użytku w 1873 r. stacja na linii kolei brzesko-grajewskiej, chociaż powstała na gruntach wsi Klepacze, swoją nazwę przyjęła od istniejącej w jej pobliżu miejscowości o nazwie właśnie Starosielce. Dzieje tej wsi są znacznie starsze i były ściśle związane z historią Białegostoku, który ostatecznie w 1919r. wchłonął ją w swoje granice. Od tego momentu postępował zanik odrębnej tożsamości wsi Starosielce. Jej los przypieczętowało włączenie do Białegostoku w 1954r. miasteczka Starosielce – wieś, pozostająca od końca XIX w. w cieniu dynamicznie rozwijającej się osady, zaczęła być traktowana po macoszemu jako ta mniej istotna strefa Białegostoku. Odcięta od śródmieścia liniami kolejowymi oraz szosami, była włączana albo do dzielnicy Nowe Miasto, albo Bażantarni, ostatecznie zaś stała się niewiele znaczącą Ścianką. Między innymi dlatego zdecydowanie większym zainteresowaniem wśród białostoczan cieszy się historia dawnego miasteczka Starosielce, podczas gdy miejscowość, która „użyczyła" jej swojej nazwy, stała się poniekąd zapomniana.

Dlatego książka ma bardzo ważną misję – została w całości poświęcona dziejom wsi Starosielce oraz jej mieszkańcom, ponieważ celem autorów jest przywrócenie im należytego miejsca w zbiorowej pamięci współczesnych białostoczan.

Praca nad książką trwała trzy lata, a powodami podjęcia tego tematu były osobiste związki z wsią Starosielce oraz względy naukowe, ponieważ do tej pory wieś nie była przedmiotem badań historycznych. Podtytuł precyzuje, że celem wydawnictwa jest przedstawienie metryki wsi i ludzi. Metryki w znaczeniu rodowodu oraz świadectwa tego, kim się jest i skąd się pochodzi. W książce znalazło się więc miejsce zarówno na historyczną rekonstrukcję dziejów wsi od chwili pojawienia się jej w źródłach archiwalnych do czasów współczesnych(na tle historii Białegostoku), jak i na dzieje mieszkających w niej od wielu pokoleń rodzin, które zostały opowiedziane przy pomocy szczegółowych tablic genealogicznych. Uzupełnieniem opracowań naukowych są teksty bardziej osobiste w postaci relacji dwóch mieszkańców miejscowości. Należy podkreślić, że publikacja ta ma charakter pionierski nie tylko ze względu na temat, jakim są dzieje jednej z miejscowości z obszaru dóbr białostockich, a następnie dzielnicy Białegostoku, ale także sposobu jego analizy i opisu. Książka liczy ponad 360 stron, zawiera bardzo dużo szczegółów dotyczących historii wsi oraz jej mieszkańców. Jest bogato ilustrowana ponad 150fotografiami z prywatnych zbiorów mieszkańców dawnej wsi Starosielce i obecnej dzielnicy, a także archiwalnymi planami i mapami. Prawdziwą gratką dla miłośników historii regionalnej są tablice genealogiczne 12rodzin z wsi Starosielce, które swoimi korzeniami sięgają XVIII wieku i czasów Branickich.

Podczas spotkania będzie możliwe nabycie publikacji w promocyjnej cenie30 zł. Fundusze uzyskane ze sprzedaży książki zostaną wykorzystane do pokrycia kosztów kolejnych wydawnictw przygotowywanych przez Fundację Ochrony Zabytków "Na Rubieży".

Spotkanie odbędzie się 15 grudnia, o godz. 18.00 w Galerii im. Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki 4.
Miejsce imprezy
Rynek Kościuszki 4
15-426 Białystok

1127 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39