Propozycja na weekend. Ofiara Wilgefortis i Satek Błaznów w Wierszalnie

2010.09.03 00:00
Teatr Piotra Tomaszuka nowy sezon artystyczny rozpocznie dwoma spektaklami. Wyjątkowo w plenerze zostanie wystawiona "Ofiara Wilgefortis", a ci którzy nie widzieli 'Statku Błaznów" mają szansę zobaczyć najnowsze dzieło Wierszalina.
Propozycja na weekend. Ofiara Wilgefortis i Satek Błaznów w Wierszalnie
Fot: materiały organizatora
Scena ze spektaklu "Ofiara Wilgefortis"

"Ofiara Wilgefortis" to historia sięgająca korzeniami średniowiecznego apokryfu o dziewicy, która stała się patronką nieudanych małżeństw i kobiet cierpiących od pożądania mężczyzn. Wilgefortis ślubowała Chrystusowi czystość. Zmuszona do małżeństwa wymodliła zmianę swojej powierzchowności i poniosła męczeńską śmierć na krzyżu. Wierszalinowski żywot świętej odwołuje się do zgrzebnej estetyki ludowej i ikonografii chrześcijańskiej. Widowisko plenerowe podobne jest do średniowiecznych misteriów. Prowadzi je Magister Ludens- mistrz ceremonii, zaś aktorzy animują wielkie drewniane rzeźby, których autorem jest znany doskonale białostockiej publiczności malarz i scenograf Mikołaj Malesza. Spektakl grany będzie w sobotę, 4 września o godz. 20. wstęp wolny.

Natomiast w niedzielę, 5 września o godz. 18 wystawiony będzie "Statek Błaznów". Sztuka jest oparta na wczesnorenesansowym poemacie Sebastiana Branta"Das Narrenschiff" ("Łódź głupców"), który demaskuje błazeńską naturę człowieka i jego odwieczną skłonność do grzechu. Interpretacja wierszalińska sytuuje miejsce akcji w czasach współczesnych,na statku, którego celem są wyspy szczęśliwości.

O atrakcje uczestników rejsu zadba Kapitan,w rolę którego wciel się Rafał Gąsowski oraz jego asystentka Kataryna - Katarzyna Siergiej. Wspektaklu zobaczymy także: Dariusza Matysa, Karola Smacznego, Miłosza Pietruskiego, Monikę Kwiatkowską, Paulinę Karczewską oraz Łukasza Jarzyńskiego.

Rezerwacja biletów pod nr tel. 085 7108 845 lub przez stronę: www. Wierszalin.pl

MAG

800 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39