Prosta i wzruszająca opowieść. Spektakl z oryginalną scenografią w Operze

2016.03.22 14:49
Mateusz Tymura i Paulina Karczewska z Teatru Latarnia zagrają w Operze "Małą pasję, czyli historię o psie Pana Jezusa". Scenografia spektaklu w całości utkana jest z rzeczy znalezionych na białostockich śmietniskach i w opuszczonych chatach.
Prosta i wzruszająca opowieść. Spektakl z oryginalną scenografią w Operze
Fot: materiały Teatru Latarnia

- Podczas studiów pracowaliśmy nad słuchowiskiem na podstawie nieco zapomnianych już dziś "Chłopów" Stanisława Reymonta - opowiada Mateusz Tymura. - Z tego słuchowiska narodził się scenariusz spektaklu zrealizowanego w Akademii Teatralnej pod opieką pedagogiczną Andrzeja Zaborskiego. Potem wystawialiśmy "Małą pasję" w różnych miejscach: na tle starych opuszczonych budynków, na podwórkach i ulicach, starając się możliwie najmocniej zatrzeć jej "teatralność", wiele tych miejsc zniknęło już z pejzażu naszego miasta. Ciekawostką jest, że cała scenografia utkana jest z rzeczy znalezionych na białostockich śmietniskach i w opuszczonych chatach. Nadaje to opowieści szczególny klimat.

Historię o zagubionym psie niespiesznie snuje biedak, ciągnący za sobą wóz z mizernym dobytkiem. "Mała pasja..." to subtelna, wzruszająca i prosta opowieść, która dzięki harmonii użytych środków teatralnych staje się jednorodną w tonie, uniwersalną przypowieścią o ludzkim istnieniu, cierpieniu i przyjaźni.

"Mała pasja..." jest spektaklem impresaryjnym. Do tej pory spektakl był grany wielokrotnie na różnych festiwalach i dla różnorodnej publiczności. Pojawiał się także na deskach białostockiego Teatru Dramatycznego, a przez blisko trzy lata był w stałym repertuarze supraskiego Wierszalina.

Spektakl można obejrzeć w środę (23 marca) o godz. 19.00 w sali kameralnej OiFP.

Szczegóły: "Mała Pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa" w OiFP

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1639 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39