Przebudowa DK 66. Odkryto cmentarz sprzed ponad 300 lat

2019.07.31 11:08
W czasie prac przy przebudowie drogi krajowej nr 66, w rejonie wsi Topczykały, odkryto cmentarz datowany na XVI lub XVII wiek.
Przebudowa DK 66. Odkryto cmentarz sprzed ponad 300 lat
Fot: GDDKiA

Cmentarz sprzed wieków

Na przełomie maja i czerwca tego roku ruszyła przebudowa fragmentu dk 66, od Bielska Podlaskiego do przejścia granicznego w Połowcach. Mowa tu o 33 km trasy, która w całości ma zostać oddana do użytku w przyszłym roku, ale niektóre fragmenty mogą być już całkowicie przejezdne w tym.

Podczas prac odkryto jednak wyjątkowe znalezisko – cmentarz z ponad setką grobów, znajdujący się w rejonie wsi Topczykały. W zeszłym tygodniu informował już o tym fanpage Gregorowce, prowadzony przez Eugeniusza Siemieniuka, który zajmuje się lokalną historią.

- Otóż przy okazji przebudowy tej drogi, bezpośrednio pod rozbieraną jezdnią w rejonie wsi Topczykały-Koszki-Paszkowszczyzna odsłonięto nieznany cmentarz datowany na XVI-XVII wiek. Kilkadziesiąt grobów, (do tej pory odkopano około 50) których istnienia nie pamięta nikt z żyjących. Stan zachowania pochowków jest fatalny, Odkopane: skrzynia ze szkieletem dziecka, kości i czaszki zamieniają się w proch natychmiast po odkopaniu i dotknięciu – czytamy na fanpage Gregorowce.

Prawdopodobnie jest to cmentarz, w którym chowane były ofiary jednej z epidemii. Obecnie trwają tam pracę wykopaliskowe. Nie wykluczone, że także po drugiej stronie drogi odnalezione zostaną kolejne groby.

Prace trwają nadal

Nie ma to wpłynąć na termin realizacji inwestycji, która zakłada całkowitą przebudowę tego odcinka. Docelowo trasa zyska wzmocnioną konstrukcję jezdni, nową nawierzchnię, na skrzyżowaniach zostaną wybudowane pasy do skrętu w lewo, a obok głównej drogi powstaną jezdnie dodatkowe (drogi serwisowe) obsługujące ruch lokalny. Będą też ścieżki rowerowe lub tzw. ciągi pieszo–rowerowe. Do tego oczywiście wykonane zostanie to wszystko, na co rzadko zwraca się uwagę - budowa odwodnienia jezdni, budowa kanałów technologicznych czy oświetlenia części skrzyżowań.

W zeszłym tygodniu również wojewoda podlaski wydał decyzję pozwalającą na rozbudowę niemal 4 kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 66 w Wysokiem Mazowieckiem. Przedsięwzięcie zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni o szerokości 7 metrów (z budową lewoskrętów na skrzyżowaniach zwykłych), przebudowa istniejących skrzyżowań z drogami poprzecznymi, budowa trzech nowych rond na skrzyżowaniach oraz nowego mostu nad rzeką Brok.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

551 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39