Przebudowa oficjalnie zakończona. Uczniowie zyskali m.in. 14 pracowni

2022.10.24 14:38
W CKZ Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku oficjalnie zakończyła się kompleksowa przebudowa istniejącego budynku warsztatów - dawnej fabryki włókienniczej z przełomu XIX-XX w.
Przebudowa oficjalnie zakończona. Uczniowie zyskali m.in. 14 pracowni
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok

Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Andersa w Białymstoku zostało kompleksowo przebudowane i rozbudowane. Powstały i zostały wyposażone nowe pracownie do nauki zawodu, dobudowano centrum wystawienniczo-konferencyjne oraz budynki magazynowe i garażowe. W poniedziałek (24.10) wyremontowaną placówkę odwiedzili prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępcy: Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński.

– Zarówno wygląd przebudowanego Centrum Kształcenia Zawodowego, jak też nowocześnie wyposażone pracownie do nauki zawodu robią bardzo dobre wrażenie. W tym miejscu młodzież ma teraz najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Dzięki tej ogromnej zmianie podniesie się jakość przygotowania młodych ludzi do przyszłej pracy i wzrosną ich szanse na rynku pracy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Warto podkreślić, że CKZ w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Andersa w Białymstoku zostało przebudowane i rozbudowane w latach 2019-2021. Teraz oficjalnie zakończyła się kompleksowa przebudowa istniejącego budynku warsztatów - dawnej fabryki włókienniczej z przełomu XIX-XX w.

Zagospodarowany został teren wokół obiektu, wybudowano infrastrukturę techniczną. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest tu nowy podział pomieszczeń, została wymieniona stolarka okienna (z zachowaniem pierwotnych podziałów) i drzwiowa. Docieplono ściany zewnętrzne, jednocześnie chroniąc wystrój elewacji frontowej starej fabryki.

Ponadto budynek został wyposażony w nadzór wizyjny, audio-video, instalacje np. odpylania i sprężonego powietrza, a także w nowoczesne maszyny do zajęć praktycznych, m.in. centrum obróbcze, pilarki, szlifierki, prasy montażowe i drukarki 3D. Utworzono 14 pracowni, w tym między innymi halę obróbki maszynowej drewna, lakiernię, pracownie renowacji mebli i projektowania mebli, tapicernię, pracownie komputerowe i inne. W ramach inwestycji dobudowano centrum wystawienniczo-konferencyjne, magazyn z wiatą i garaże.

Łączny koszt inwestycji to ponad 18,4 mln zł, w tym dofinansowanie UE wyniosło ponad 14 mln zł, a wkład własny miasta to prawie 4,5 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1447 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39