Przebudowa przejazdów, wymiana torów, nowe przystanki - gdzie i kiedy?

2018.09.06 11:34
Na przystankach widać już nowe perony, wymieniane są tory i urządzenia sterowania ruchem kolejowym – spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zainwestowała w naszym regionie prawie 80 mln zł.
Przebudowa przejazdów, wymiana torów, nowe przystanki - gdzie i kiedy?
Fot: pixabay.com

Spółka PKP PLK dostała pieniądze z Krajowego Programu Kolejowego. Zainwestowała prawie 80 mln zł w modernizację odcinka Lewki – Hajnówka. Oznacza to, że będzie można wygodnie dojechać koleją do 7 miejscowości położonych w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Usprawniony zostanie też ruch kolejowy do przejścia granicznego w Siemianówce.

Wykonawca układa tory na 27 kilometrach trasy. Na przystankach: Lewki, Orlanka, Stare Berezewo, Chyta widać już ściany nowych peronów. Natomiast na przejazdach kolejowo-drogowych wymieniane są płyty i jezdnia. Będą też nowe ławki, wiaty, oświetlenie oraz tablice informacyjne.

Poza tym przebudowane zostaną 22 przejazdy, co ma zwiększyć bezpieczeństwo na skrzyżowaniach dróg i torów. 9 z nich będzie dodatkowo zabezpieczonych sygnalizacją, a 3 rogatkami. Po zakończeniu prac pokonanie trasy z Hajnówki do Lewek powinno zająć ok. 24 min. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 100 km/h. Wszystko ma być gotowe w połowie przyszłego roku. Natomiast znacznie wcześniej, bo z końcem września, wspomnianą trasą będą poruszały się pierwsze od niemal 25 lat składy z towarami.

Aktualnie prowadzone są również roboty na linii kolejowej z Siedlec do Hajnówki. Od grudnia składy osobowe pojadą tą trasą z prędkością 120 km/h, zaś towarowe - 80 km/h.

Ponadto PKP PLK planują modernizację odcinka Białystok - Bielsk Podlaski. Pojawią się tu nowe przystanki - Orzechowicze, Hryniewicze i Nowe Miasto.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1439 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39